Haki Abazi flet për hetimin e SHIK-ut: VV-ja nuk e mbështeti iniciativën time

Aktuale

Haki Abazi flet për hetimin e SHIK-ut: VV-ja nuk e mbështeti iniciativën time

Më: 7 tetor 2022 Në ora: 11:16
Haki Abazi

Deputeti i shumicës parlamentare, Haki Abazi ka thënë se Grupi Parlamentar i Lëvizjes Vetëvendosje nuk e ka mbështetur iniciativën e tij për hetimin e ShIK-ut.

Abazi, në një konferencë për media të premten, ka thënë se ka iniciuar themelimin e një komisioni hetimor parlamentar për Shërbimin Informativ të Kosovës, siç kishte premtuar në fushatë elektorale, por se kjo nismë e tij është hedhur poshtë nga kuvendi.

Ai ka thënë se LVV-ja në kuvend nuk ka përkrahur as disa ide të tjera të tij.

“Unë kam iniciuar themelimin e komisionit parlamentar për privatizim, e cila kurrë nuk është pranuar. Kam iniciuar komision parlamentar për hetimet ndaj ShIK-ut për me e pastru të kaluarën dhe për me ec para”, ka thënë Abazi.

“Kam iniciuar themelimin po ashtu të Grupit të Gjelbër dhe gjithashtu kam dhënë dorëheqje prej Komisionit Parlamentar për Energji sepse më është mbyllur hapësira për diskutim”, tha ai.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat