Kurti flet rreth Asociacionit: Do të ketë konsideratë edhe për atë, por jo si më primarja

Aktuale

Kurti flet rreth Asociacionit: Do të ketë konsideratë edhe për atë, por jo si më primarja

Më: 2 dhjetor 2022 Në ora: 15:08
Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti

Po, do të ketë konsideratë edhe për Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe, tha kryeministri Albin Kurti. Këtë, tregoi ai, e kishte paraqitur edhe në Bruksel më 18 gusht në Kornizën për Marrëveshje të Përgjithshme ndërmjet Kosovës dhe Serbisë që e kishte paraqitur.

Por, tha ai, zbatimi i të gjitha marrëveshjeve ku përfshihet edhe Asociacioni është në Kapitullin e Katërt e jo të Parë. “Nuk mund të jetë ky Kapitulli i Parë dhe nuk mund të jetë nga 33 marrëveshje si vetëm njëra më e rëndësishmja, më kryesorja dhe prioritarja”, ka thënë Kurti para gazetarëve. Megjithatë, ai iu referua Kushtetutës së Kosovës ndaj, siç tha, atyre që duan “diçka ndryshe prej saj”.

“Sa i përket Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe unë nuk kam përgjigje të re. Por, natyrisht që në Kapitullin 4 të Kornizës së Marrëveshjes së Përgjithshme që e kam prezantuar në Bruksel më 18 gusht, unë edhe aty kam thënë që do të ketë konsideratë për të gjitha marrëveshjet e arritura në Bruksel dhe implementimin e tyre. Por, nuk mund të jetë ky Kapitulli i Parë dhe nuk mund të jetë nga 33 marrëveshje si vetëm njëra më e rëndësishmja, më kryesorja dhe prioritarja. Të drejtat e pakicave ne duam dhe duhet t’i respektojmë. Por, po e ritheksoj se Ata që duan diçka ndryshe prej asaj që është e paraparë në Kushtetutën e Kosovës do të duhej të na tregojnë se si qenka gabim Kushtetuta e Kosovës”.

Zv/ndihmës sekretari amerikan i shtetit, Gabriel Escobar, në një konferencë në Atlantic Council e dha për fakt të kryer se “po, Asociacioni do të bëhet”, ndërsa amabsadori amerikan për televizionin serb “Insider TV”, tha se “Kurti e kupton që Asociacioni është prioritet absolut i tij”.

Në marrëveshjen e arritur për targat në Bruksel mes kryenegociatorëve, Besnik Bislimi dhe Petar Petkoviç, shefi i diplomacisë evropiane Josep Borrell në një komunikatë, mes tjerash, tha se “palët e kuptojnë që duhet të zbatohen të gjitha marrëveshjet e arritura më parë në Bruksel” ku përfshihet edhe Asociacioni i Komunave me Shumicë Serbe.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat