Kosova njofton BE-në në Tiranë, aplikimi për antarësim dorëzohet sivjet

Aktuale

Kosova njofton BE-në në Tiranë, aplikimi për antarësim dorëzohet sivjet

Më: 6 dhjetor 2022 Në ora: 17:41
Foto nga vendngjarja

Drejtuesit e Bashkimit Evropian, liderët e 27 vendeve anëtare si edhe pesë vendet e Ballkanit Perëndimor, u njoftuan sot zyrtarisht nga presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, për një plan të Prishtinës zyrtare.

Në samitin BE-BP në Tiranë, ajo deklaroi se para përfundimit të këtij viti, Kosova do të dorëzojë aplikimin për antarësim në Bashkimin Evropian.

Se një lajm të tillë tashmë e kanë kuptuar, e konfirmoi Charles Michel, president i Këshillit Evropian, i cili në konferencën për media, pas samitit, së bashku me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama dhe presidenten e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, tha se për një veprim të tillë, janë njoftuar sot.

Ky informacion u tha sot nga presidentja e Kosovës”, tha Michel, pasi në lidhje me këtë temë, ai u pyet nga një gazetar i gazetës franceze, ‘Le Monde”.

Ai pyeti se si do të trajtohet një aplikim i tillë, kur pesë vende të Bashkimit Evropian, nuk e njohin pavarësinë e Kosovës.

“I takon Këshillit Evropian ta shikojë se çfarë rruge do t’i jepet kësaj iniciative”, tha shkurt Michel.

Përndryshe, ka përfunduar Samiti mes BE-së, liderëve të 27 vendeve të BE-së dhe atyre të gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor të mbajtur në Tiranë.

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, deklaroi se duhet të merren vendime shtesë dhe natyrisht të bëhet progres i mëtejshëm.

E kryeministri Edi Rama deklaroi se Michel dhe Urusla von der Leyen, janë luftëtarë të mëdhenj për rajonin e Ballkanit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat