Schallenberg: Duhet të parandalohet destabilizimi i Ballkanit Perëndimor

Aktuale

Schallenberg: Duhet të parandalohet destabilizimi i Ballkanit Perëndimor

Më: 3 shkurt 2023 Në ora: 12:58
Alexander Schallenberg

Ministri i Punëve të Jashtme të Austrisë, Alexander Schallenberg, në fjalimin e tij në Komisionin për Politikën e Jashtme të Parlamentit Austriak, ka folur rreth zhvillimeve në Ballkanin Perëndimor.

Sipas tij dikush duhet të parandalojë një destabilizim të Ballkanit Perëndimor.

“BE ka filluar të "lexojë shenjat e kohës", tha ai.

Kryediplomati austriak ka kundërshtuar një "rrugë të shpejtë" për Ukrainën në drejtim të pranimit në BE. Ai theksoi se nuk duhet të ketë kandidatë për anëtarësim në BE të klasit të parë dhe të dorës së dytë, raporton RTKlive.

"Vendet e Ballkanit Perëndimor nuk janë të përfshirë. Për të gjithsesi është një shenjë paralajmëruese se, sipas sondazheve, shumica në Serbi tani është kundër anëtarësimit në BE", tha ai.

Ndër të tjera, Schallenberg e cilësoi si sfidë për muajt e ardhshëm, duke treguar unitet në BE dhe duke ruajtur ndjenjën e masës. “Uniteti i BE-së është një forcë me të cilën Rusia nuk mund të jetë e drejtë, tha ai.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat