Lajçak jep detaje për takimet që pati javën e kaluar për dialogun

Aktuale

Lajçak jep detaje për takimet që pati javën e kaluar për dialogun

Më: 4 dhjetor 2023 Në ora: 09:37
Miroslav Lajçak

Emisari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka dhënë detaje për takimet që pati javën e kaluar në fokus të të cilave ishte dialogu i Brukselit.

Përmes në postimi në Facebook, ai tregon se e ka nisur javën në Rumani, gjersa e ka përmbyllur atë në Sllovaki.

“E përmbylla këtë javë në Sllovaki, ku fola në forumin vjetor GLOBSEC Chateau Béla për dinamikën aktuale në marrëdhëniet BE-Ballkani Perëndimor dhe momentin e ri për zgjerim”.

“Në fillim të kësaj jave, udhëtova për në Bukuresht, ku mora pjesë në një event të Këshillit Evropian për Marrëdhëniet me Jashtë, i fokusuar në të ardhmen e zgjerimit të BE-së. Në bisedime u diskutua edhe për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, që është vendimtar për rrugët evropiane të të dyja vendeve. Në margjinat e ngjarjes, pata një shkëmbim të dobishëm për gjendjen e lojës në Dialog, si dhe dinamikën rajonale me Ministren e Jashtme të Rumanisë Luminița Odobescu. Unë jam shumë mirënjohës për mbështetjen e Rumanisë për punën time dhe angazhimin e saj aktiv në Ballkanin Perëndimor”.

Pas kthimit në Bruksel, ai njoftoi se pati takime edhe me përfaqësues të qeverisë malazeze, ministren e Çështjeve Evropiane, Maida Gorçeviq, dhe Ministrin e Brendshëm, Danilo Saranoviq, me të cilët diskutoi për angazhimin e Malit të Zi për integrim.

“Unë u takova gjithashtu me Ministren e Jashtme finlandeze, Elina Valtonen për të folur për dialogun dhe përpjekjet e ripërtërira për ta bërë realitet vizionin e Ballkanit Perëndimor.”

Në mesin e takimeve që pati i dërguari evropian ishte edhe ai me emisarin special të Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin.

“Krahasuam shënimet për zhvillimet e fundit në rajon dhe unë dhashë informacionin më të fundit për gjendjen e dialogut”, shtoi Lajçak.

Ai bashkë me shefin e Eulex-it, Giovanni Barbano tregon se javën që e lamë pas i është drejtuar Komisionit për Punë të Jashtme të Parlamentit Evropian për zhvillimet e fundit në veri të Kosovës dhe progresin e arritur në dialog.

Emisari i BE-së për dialog bëri me dije se takime pati edhe Jens Ploetner, këshilltar për punë të jashtme të kancelarit gjerman Olaf Scholz, si dhe përfaqësues të Ministrisë së Punëve të Jashtme gjermane.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat