Ulutas takon ambasadorët evropianë dhe shefin e EULEX-it, diskutojnë disa çështje rreth sigurisë

Aktuale

Ulutas takon ambasadorët evropianë dhe shefin e EULEX-it, diskutojnë disa çështje rreth sigurisë

Më: 22 shkurt 2024 Në ora: 09:04
Komandanti i KFOR-it, Ozkan Ulutas

Komandanti i KFOR-it, Ozkan Ulutas, ka zhvilluar takim me Ambasadorin e Bashkimit Evropian në Kosovë, Tomas Szunyog, ambasadorët e vendeve të BE-së dhe shefin e misionit të EULEX-it, Giovanni Pietro Barbano.

Ata kanë shkëmbyer pikëpamjet për një sërë temash, përfshirë aktivitetet e KFOR-it, bashkëpunimin me policinë dhe EULEX-in dhe përpjekjet e sigurisë në mbështetje të dialogut Kosovë-Serbi.

“Gjeneralmajori Ulutas ka theksuar angazhimin e palëkundur të KFOR-it për të mbështetur të gjitha përpjekjet e bashkësisë ndërkombëtare, për të mirën afatgjatë të sigurisë anembanë në Kosovë dhe stabilitetit rajonal”, thuhet në kumtesë.

KFOR-I thekson se është duke përmbushur mandatin e vet për ambient të sigurt për të gjitha komunitetet që jetojnë në Kosovë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat