Ardian Gjini flet për Asociacionin

Aktuale

Ardian Gjini flet për Asociacionin

Më: 24 prill 2024 Në ora: 23:33
Ardian Gjini

Nënkryetari i AAK-së, Ardian Gjini ka thënë se kjo parti nuk është e rreshtuar në mbështetje të krijimit të Asociacionit.

Ai ka thënë se Asociacioni në Kosovë nuk mund të jetë ‘Donik Republikë’ për disa arsye.

“E para është demografia apo numri i banorëve. E dyta është rregullimi kushtetues, në Bosnje ekzistojnë kantone, ekzistojnë etnitetet. Kosova e ka një parlament të vetëm me një dhomë, e ka një qeveri të vetme me një dhomë dhe i ka komunat. Mund të ketë një bashkëpunim të komunave që mund të bashkëpunojnë”, ka thënë Gjini.

Sipas tij, Asociacioni në rastin me të keq mund të shndërrohet në super-komunë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat