Stano reagon pas deklaratës të Glauk Konjufcës

Aktuale

Stano reagon pas deklaratës të Glauk Konjufcës

Më: 29 maj 2024 Në ora: 17:59
Peter Stano

Pas ‘qortimeve’ të shprehura nga Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, ndaj Bashkimit Evropian në dritën e hartimit të raportit përfundimtar ku duhet të vendoset për të hequr ose jo masat ndëshkuese ndaj Kosovës, ka ardhur edhe kundëpërgjigja e BE-së, përkatësisht nga zëdhënësi Peter Stano, i cili u pyet rreth deklarimeve të Konjufcës.

Konjufca sot ndër të tjera tha se do të ishte mirë që Boreli të shkruante një raport për aksionin e Policisë së Kosovës në veri, në të cilin, sipas tij, thuhet se “ekspozitat e Bankës ishin ilegale”.

Ai i tha Borrelit gjithashtu se në raport duhet të deklarojë se “bankat nuk lejohen dhe se duhet të trajtohen siç thotë ligji”.

“Dhe ligji thotë se duhet të mbyllen”, tha Konjufca. 

I pyetur për të komentuar këtë deklaratë të kryetarit të Kuvendit të Kosovës, Stano është përgjigjur.

“Nuk komentojmë komente të rastësishme të zyrtarëve të ndryshëm shtetëror. BE i di detyrat e veta, përqendrohet në to dhe i kryen punët e saj. Edhe këta njerëz duhet të bëjnë të njëjtën”, ka thënë zëdhënësi evropian, Peter Stano.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat