Kurti shkruan për “digjitalizim masiv”: Për 3 vjet do t’i kemi mbi 7 mln dokumente të digjitalizuara

Aktuale

Kurti shkruan për “digjitalizim masiv”: Për 3 vjet do t’i kemi mbi 7 mln dokumente të digjitalizuara

Më: 23 qershor 2024 Në ora: 17:22
Albin Kurti

Kryeministri Albin Kurti njoftoi se po bëhet “digjitalizimi masiv i materialit arkivor”.

Kurti shkroi në “X” se kjo po ndodh “për herë të parë, ndërsa shtoi se për tri vjet pritet të ketë mbi shtatë milionë dokumente të digjitalizuara.

“Digjitalizimi masiv i materialit arkivor është proces të zhvillimit në Kosovë, për herë të parë. Me skanerët më të avancuar, me rezolucion të lartë tashmë të vendosur, në 3 vjet, ne presim të kemi më shumë se 7 milionë dokumente të digjitalizuara”, shkroi Kurti.

Në këtë kohë, Kurti tha se “arkivi digjital është një mjet thelbësor për ta ruajtur kujtesën tonë institucionale dhe kolektive, si dhe për t’i bërë ato më të qasshme për publikun”.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat