Uta Ibrahimi tregon momentin trishtues! - Bota Sot
Uta Ibrahimi tregon momentin trishtues!

Alpinizem

Uta Ibrahimi tregon momentin trishtues!

Nga: K. G. Më: 1 nëntor 2019 Në ora: 12:09
Uta Ibrahimi tregon momentin trishtues!

Alpinistja e mirënjohur Uta Ibrahimi kujton dhe tregon momentin trishtues që i ndodhi para një kohe dhe që sot u kthye me sukses të madh.   

Kur m'ka ra guri në këmbë e kur e kam heq gurin prej këmbës, kam menduar që s’kam me pas ma shputë ... pas asaj, e kam përmbledh krejt energjinë e pikës së fundit dhe kam fillu me zbrit edhe nja 1 orë shtegut te poshtë me litar, deri sa ka ardh ekipi u shpëtimit.

Plot njerëz m'kan thënë që ka me qenë e vështirë me u kthye në formë dhe në projektin e ngjitjes së 14 majave të Himalayave (e një farë mënyre dojshin me më kallëzuar që s’ka më Himalaya) ... e plot të tjerë, e sidomos nëna e baba, kanë besu që shpejt ka me kalu krejt 

Ama që më kalon për 9 javë e jam në gjendje me vrapu e me ushtru nuk e ka besu askush.
S’po di as qysh me e shpreh gëzimin tim që jam kthye te vetja, me kanë në gjendje fillimisht me ec, me ec maleve e tash edhe me vrapu.

Po i ndaj këto mendime me juve, sepse e di që krejt përballemi shpesh me 'Ti nuk mundesh' ... e unë po du me ju than që 'PO, na mundemi'. Trupi jonë është në direktivat e tona ... mendja e fortë, përkushtimi, dashnia e pasioni për çka bëjmë në jetë, na çon drejt asaj që 'Na mundemi'. 4.5km vrapim për sot. Vazhdojmë”, shkruan Uta.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat