Arben Fetahu - shembull për të gjitha federatat

Basketboll

Arben Fetahu - shembull për të gjitha federatat

Nga: Kemajl Goca Më: 11 dhjetor 2020 Në ora: 17:09
Arben Fetahu - shembull për të gjitha federatat

Burri një herë vendos! Arben Fetahu vendosi para disa ditëve që të shkojë në zgjedhje edhe pse e kishte mandatin edhe për një vit si president i Federatës së Basketbollit të Kosovës.

Ish basketbollisti i sfidave të mëdha, si lojtar në Gjeneratën e Republikës (1991-1999) dhe edhe disa vite në periudhën e pas luftës, vendosi që të shkojë në zgjedhje dhe të kërkojë votën e komunitetit të basketbollit! Një veprim i jashtëzakonshëm i tij, që duhet të duartrokitet nga të gjitha sportet tjera sepse respektoj fjalën e tij që e kishte dhënë para një kohe! Burrat një herë flasin, një herë veprojnë!

Arben Fetahu - shembull për të gjitha federatat

A e dini pse? 

Edhe presidentët e federatave tjera, duhet të kërkojnë zgjedhjet, të sprovojnë veten dhe jo si disa që iu shmangen deri në ditën e fundit! 

Zgjedhjet janë normale dhe demokratike. Fetahu u bë shembulli më i mirë,  vendosi të shkojë në zgjedhje dhe ato do të mbahen me 18 dhjetor në orën 15.00. Ai është më i vendosur se kurrë, të punojë dhe t’i çojë proceset përpara.

Nuk është pak që Kosova si shteti më i ri në botë, deri më sot t’i besohen tri organizime nga institucioni më i lart botëror, FIBA!  Është punë e madhe kur të besohen tri ngjarje ndërkombëtare nga FIBA, sepse kjo organizatë çdo gjë e përcjell me imtësi apo siç thonë me llupë, gabimin fare nuk ta falin!   Organizimet shembullore janë imazhi më i mirë edhe për shtetin e Kosovës jo vetëm për basketbollin!  

Aq me tepër, që për herë të parë themelohet Liga Unike e basketbollit Kosovë – Shqipëri, ëndërr e shumë gjeneratave! Nuk është pak që t’i kesh dy përfaqësues në Komisionet e FIBA-së.

 Kjo është pasuri për një shtet siç është Kosova. Për të kandiduar për postin e Kryetarit të FBK-së konform Statutit kandidatët duhet të deponojnë të paktën shtatë nominime dhe kryetari aktual Arben Fetahu ka qenë i vetmi që e ka përmbushur këtë kusht duke marrë nominime të mjaftueshme nga anëtarët e FBK-së për të fituar të drejtën për të kandiduar për mandatin e ri katërvjeçar.

“Bordi i FBK-së në mbledhjen e mbajtur më 3 Dhjetor, në bazë të nenit 3 të Rregullores së Punës për Kuvendin e Federatës së Basketbollit të Kosovës dhe nenit 15 dhe 17 të Statutit të FBK-së, e ka konvokuar Kuvendin e Rregullt Zgjedhor, në të cilin do të zgjedhen organet e reja drejtuese të FBK-së për ciklin katërvjeçar 2020-2024, në bazë të ciklit olimpik të Lojërave Olimpike Verore”, kështu u tha nga informata e FBK-së para disa ditëve. 
Krejt në fund, edhe federatat tjera të ndjekin rrugën e Fetahut.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat