Antetokounmpo në formë, më efikasi

Basketboll

Antetokounmpo në formë, më efikasi

Më: 20 tetor 2021 Në ora: 11:47
Antetokounmpo në formë, më efikasi

Në natën e parë të sezonit të ri të NBA, protagonistët kamë qenë Antetokounmpo dhe Steph Curry. Greku ka shënuar 32 pikë në fitoren 127-104, që Milwaukee Bucks arriti përballë Brooklyn Nets të Durant dhe Harden.

Ndërsa “ylli” i Warriors ka firmosur “Triple Double” (kur pikët, asistet dhe Rebounded janë në numra 2 shifrorë) e parë të sezonit dhe udhëheq Golden State në fitoren 121-114 përballë Los Angeles Lakers të LeBron James, Davis dhe Westbrook.

Milwaukee Bucks, kampionët në fuqi të NBA, kanë mposhtur 127-104 Brooklyn Nets, rivalët kryesorë për të fituar titullin në Konferencën e Lindjes dhe kanë shpallur menjëherë kandidaturën si skuadra pretendente për fitimin e titullit të madh edhe këtë sezon.

Me 32 pikë të shënuara Antetokounmpo, ka qenë më i miri i takimit, ndërsa Middleton dhe Connaughton kanë shënuar nga 20 pikë. Nets-ave nuk u mjaftojnë 30 pikët e Durant dhe 20 pikët e Harden për të fituar këtë sfidë.

Edhe Golden State Warriors i jep mesazhin e vet me zë të lartë NBA: dinastia nuk ka përfunduar akoma. Djemtë e Steve Kerr fitojnë në “Staples Center” 121-114 përballë Los Angeles Lakers, që nuk arrijnë të festojnë me fitore debutimin e “tre të mëdhenjve”, Westbrook, LeBron James dhe Anthony Davis.

Përveç Curry që regjistron “Triple Double” (21-10-10) në karrierë, edhe Poole me 20 pikë ka lënë shenjën e vet në këtë sfidë. LeBron shënon 34 pikë, ndërsa Davis 33, por nuk mjaftojnë që Lakers të fitojnë përballë Golden State.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat