MKRS e mbështet Qendrën Nacionale të Basketbollit

Basketboll

MKRS e mbështet Qendrën Nacionale të Basketbollit

Më: 19 nëntor 2021 Në ora: 15:19
MKRS e mbështet Qendrën Nacionale të Basketbollit

Federata e Basketbollit e Kosovës (FBK) ka jetësuar projektin e Qendrës Nacionale të Basketbollit, që ka filluar më 18 Tetor, ku janë grumbulluar basketbollistët më të mirë nga e tërë Kosova.

Ata janë akomoduar në Prishtinë dhe po stërviten nga dy herë në ditë, ku do të zhvillojnë edhe ndeshje miqësore vendore dhe ndërkombëtare, kurse të gjitha shpenzimet e këtij mbulohen nga FBK-ja.

Kjo është hera e parë në vendin tonë që po organizohet një projekt i tillë si Qendra Nacionale e Basketbollit, ku edicionin e ardhshëm pritet të grumbullohen edhe vajzat. Projekti nga FBK-ja është 4 vjeçar dhe synon të nxjerrë talente, që do t’i shërbejnë Kombëtareve të Kosovës dhe basketbollit të Kosovës.

"Ky është një projekt madhor dhe shumë i rëndësishëm për basketbollin e Kosovës, ku do të grumbullohen lojtarët/et me potencial për të ardhmen, e më pas do të jenë pjesë e Kombëtareve të Kosovës, por në të njëjtën kohë është edhe projekt që do të ndihmojë edhe klubet direkt, prej nga vijnë këta lojtarë. FBK gjithmonë i ka kushtuar rëndësi gjeneratave të reja dhe ky është projekti i radhës, që gjeneratat e reja të zhvillohen edhe më shumë.

Për këtë arsye, projektin e ka mbështetur Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit (MKRS), që vazhdimisht e ka ndihmuar basketbollin e Kosovës, falë projekteve serioze dhe qasjes tonë për zhvillimin e talenteve të reja.

Federata e Basketbollit të Kosovës ka aplikuar në Thirrjen Publike për ofrimin e mbështetjes financiare publike për OJQ-të e fushës së sportit (Pakoja e Ringjalljes Ekonomike) dhe duke marr parasysh faktin se bëhet fjalë për një projekt serioz dhe të përgatitur deri në detaje, MKRS e ka mbështetur FBK-në financiarisht në implementimin e këtij projekti.

MKRS e mbështet këtë projekt financiarisht, por e ka mbështetur, që nga ideja për themelimin e kësaj Qendre, që është e para dhe e vetmja në vendin tonë, andaj ne falënderojmë institucionet tona sportive për këtë përkrahje dhe premtojmë se qasja jonë do të vazhdoj të jetë serioze dhe profesionale në implementimin e këtyre projekteve madhore", ka thënë Elvira Dushku, Sekretare e Përgjithshme e FBK-së.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat