Top 5-shja më e mirë e javës në basketbollin e Kosovës

Basketboll

Top 5-shja më e mirë e javës në basketbollin e Kosovës

Më: 17 dhjetor 2021 Në ora: 15:29
Top 5-shja më e mirë e javës në basketbollin e Kosovës

Xhiroja e 14-të e Art Motion Superligës së Kosovës në basketboll dhuroi ndeshje shumë interesante, sidomos me Prizrenit 16 dhe Sigal Prishtinës dhe Trepçës e Rahovecit, që janë vendosur në minutat e fundit të përballjeve.

Basketbollisti i Prizrenit 16, Ivan Koljeviq ndaj Prishtinës kishte 24 pikë, dy kërcime e tetë asistime, duke u zgjedhur MVP i kësaj xhiro, apo të fundit për stinorin vjeshtor.

Ai kishte ndihmë të madhe nga i zakonshmi Courtney Fells, i cili ishte afër dyshifrorit të trefishtë me 14 pikë, 11 kërcime dhe tetë asistime.

Trepça shënoi një fitore shumë të rëndësishme ndaj Rahovecit 91:84, që gjithashtu u vendos në fund, ku Drilon Hajrizi shënoi një tre përcaktuese, kurse basketbollisti mitrovicas e mbylli ndeshjen me 20 pikë, katër kërcime e gjashtë asistime. Lojë shumë të mirë zhvilloi edhe Gerald Blackshear me 19 pikë, nëntë kërcime dhe një asistim.

Bashkimi shënoi fitore bindëse ndaj Dritës 83:112, ku lojtari më i dalluar në parket ishte Andi Shehu me 22 pikë, 10 kërcime e katër asistime.

Top 5

Ivan Koljeviq (Prizreni 16) 24 pikë, 2 kërcime, 8 asistime

Drilon Hajrizi (Trepça) 20 pikë, 4 kërcime, 6 asistime

Courtney Fells (Prizreni 16) 14 pikë, 11 kërcime, 8 asistime

Gerald Blackshear (Trepça) 19 pikë, 9 kërcime, 1 asistim

Andi Shehu (Bashkimi) 22 pikë, 10 kërcime, 4 asistime

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat