Tirana shënon fitoren e parë

Basketboll

Tirana shënon fitoren e parë

Më: 16 mars 2022 Në ora: 21:09
Tirana shënon fitoren e parë

Tirana ka shënuar fitoren e parë në Ligën Unike në konkurrencën e femrave, duke mundur rivalin lokal, Partizanin me shifrat 93:89 (19:16, 20:16, 31:35, 23:22), në xhiron e dhjetë apo të fundit për garat e rregullta.

Çereku i parë ishte i barabartë, ku asnjëra skuadër nuk arrinte shkëputjen e madhe, ku epërsia më e lartë ishte e Tiranës në fillim 6:1, derisa kjo pjesë përfundoi 19:16. Edhe fillimi i periudhës së dytë ishte i baraspeshuar, e më pas vashat tiranase krijuan epërsi deri në 12 pikë, kurse pjesa e parë përfundoi 39:32.

Në periodën e tretë skuadra e Partizanit rikthehet shpejt për të afruar shifrat në 45:44, e më pas duke barazuar shifrat në 63:63, ndërsa rezultati në semafor pas 30 minutash ishte 70:67. Lojë shumë interesante u zhvillua në dhjetë minutat e fundit. 1:24 minuta para fundit të ndeshjes, Partizani ishte duke fituar 87:89, por në momentet vendimtare, vashat e Tiranës ishin më të mira duke triumfuar 93:89.

Te Tirana u dalluan Enisa Qosja me 35 pikë e shtatë kërcime dhe Klea Verri me 32 pikë e nëntë asistime, ndërsa te Partizani u dallua Aida Palko me 34 pikë e 11 kërcime.

Tirana i përfundon garat e rregullta me një fitore e nëntë humbje, kurse Partizani me dy fitore e tetë humbje.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat