Ylli - Prishtina, kush do të fitojë?

Basketboll

Ylli - Prishtina, kush do të fitojë?

Më: 11 maj 2022 Në ora: 12:43
Ylli - Prishtina, kush do të fitojë?

Në mesjavë zhvillohen ndeshjet e dyta gjysmëfinale të “play-off”-it. Golden Eagle Ylli është sërish vendas ndaj Sigal Prishtinës.

Takimin e parë e fituan bindshëm therandasit 73:48. Kampioni dhe lideri do të përpiqet të shënojë fitore edhe në përballjen e dytë në mënyrë që të jetë më afër finales, kurse prishtinasit, pasi pësuan humbje të thellë në sfidën e parë, kërkojnë fitoren për ta barazuar serinë gjysmëfinale.

Në garat e rregullta Ylli kishte përfunduar si lider me 22 fitore e gjashtë humbje, kurse prishtinasit në vendin e pestë me 15 fitore e 13 humbje.

Në katër përballjet direkte fitore kanë shënuar therandasit. Gjysmëfinalja e dytë në mes të Trepçës dhe Pejës pritet të jetë e ‘zjarrtë’ si ajo e para, që përfundoi me fitoren e mitrovicasve 75:68. Interesimi është i jashtëzakonshëm në Mitrovicë, ku atmosfera ishte e jashtëzakonshme në takimin e parë dhe kështu pritet edhe të enjten mbrëma. Mitrovicasit përfunduan garat e rregullta në vendin e dytë me 19 fitore e shtatë humbje, kurse pejanët në vendin e tretë me 18 fitore e dhjetë humbje.

Në ndeshjet direkte në elitë, tri fitore kanë mitrovicasit ndaj një fitore të pejanëve. Trepça e kishte mundur Pejën edhe në gjysmëfinale të Kupës. Skuadra që shënon tri fitore kualifikohet në finale.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat