Teuta leksion Vllaznisë në finalen e parë

Basketboll

Teuta leksion Vllaznisë në finalen e parë

Më: 15 maj 2022 Në ora: 13:28
Teuta leksion Vllaznisë në finalen e parë

Teuta fitoi 86-68 ndaj Vllaznisë në finalen e parë play off në basketboll për meshkuj, ndeshje e luajtur sot në mbrëmje në pallatin e sportit “Ramazan Njala” të Durrësit. Skuadra vendase e nis me këmbën e mbarë mbrojtjen e titullit kampion ndaj Vllaznisë, surpriza e këtsaj faze play off.

Takimi thuajse u dominua gjatë gjithë kohës nga vendasit, që vetëm në periodën e parë hazën reziztencë (22-22). Më tej, Teuta shkëputet (50-42 pjesa e parë) dhe e thellon epërsinë me kalimin e minutave. Vllaznia dorëzohet shpejt dhe nuk ka më forcën e minutave të para.

Pjesa e dytë është e lehtë për Teutën, që thellon epërsinë dhe tregon se është pretendente për titull edhe në këtë fazë play off. Shënuesi më i mirë për Teutën ishte amerikani Core, autor i 22 pikëve e 12 rebound. Për shkodranët u dallua Dobbs me 20 pikë, por që s’mjaftuan.

Meshkuj – Finale, play off

Nd.1, Teuta – Vllaznia, 86-68

Nd.2, Vllaznia – Teuta, 18 maj

Nd.3, Teuta – Vllaznia, 21 maj

*Teuta udhëheq 1-0 me ndeshje

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat