Basketbollisti evropian “djeg” Draftin e NBA-s

Basketboll

Basketbollisti evropian “djeg” Draftin e NBA-s

Më: 24 qershor 2022 Në ora: 13:13
Basketbollisti evropian “djeg” Draftin e NBA-s

Basketbollisti italian Paolo Bankero, i cili ka luajtur për skuadrën “Duke College” në vitet e fundit, u caktua si zgjedhja e parë në Draftin e NBA-s, nga Orlando Mexhik.

Është një senzacion i madh për qarqet e basketbollit amerikan, pasi të gjithë prisnin që Orlando, të zgjedh Xhabar Smith-in, që është zgjedhja e dytë në Draft.

Italiani Bankero, është basketbollisti i parë që luan për një kombëtare tjetër përveç Shteteve të Bashkuara dhe ishte zgjedhja kryesore në Draft-in, pas bashkatdhetarit të tij Andrea Barnjani në vitin 2006.

“Vetëm kur komisioneri Silver doli në skenë, 20 sekonda para se të thoshte emrin, e kuptova se isha unë. Thjesht ndodhi, nuk pata kohë të mendoj se si të reagoja. Nuk mund ta besoja. Unë jam gati për NBA dhe presionin,” tha Bankero, i cili shënoi mesatarisht ka shënuar 17.2 pikë, 7.8 kërcime dhe 3.2 asiste në ndeshjet e kolegjeve në sezonin e kaluar.

Bankero ka lindur në Sietëll, por është me origjinë italiane dhe ka zgjedhur të luajë për kombëtaren e Italisë.

Zgjedhja e dytë është Çet Holmgren (213 cm i gjatë dhe peshon vetëm 86 kg) nga Gonzaga, i cili u zgjodh nga Oklahoma Siti. Ndërkohë zgjedhja e tretë ishte Smit nga Universiteti Auburn, i cili u përzgjodh nga Hjuston Rokets.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat