Benfica deklason kampionin e Kosovës

Basketboll

Benfica deklason kampionin e Kosovës

Nga: K. G. Më: 21 shtator 2022 Në ora: 23:06
Pamje nga ndeshja

Benfica e Lisbonës kualifikohet në rrethin tjetër të garave kualifikuese të Champions League në basketboll.

Ekipi portugez u tregua më i mirë në tre çerekët e fundit duke e deklasuar me rezultat 92:67(14:19, 28:23, 29:16, 21:9) kampionin e Kosovës, Golden Eagle Ylli të Therandës.

Ylli vetëm në çerekun e parë ka qenë ekip më i mirë se vendasit, duke avancuar me pesë pikë (19:14). 

Image

Çereku i dytë kaloi në favor të ekipit portugez duke barazuar rezultatin 42:42 në minutën e 20-të.

Çereku i tretë ka qenë fatal për kampionin e Kosovës, ku në minutën e 29-të, Benfica kaloi në epërsi me 13 pikë (58:71).

Në çerekun e katërt, vendasit ishin më të qetë pasi që kishin epërsinë dhe presioni të therandasit.

Në minutën e 32-të, gjithçka ishte e qartë, Benfica thellon epërsinë në 21 pikë (60:81) pas një serie 2:10.
Benfica shënoi fitore të thellë me rezultat 92:67 ndaj therandasve. 

Basketbollisti Muhammed Bashir Ahmed është me efikasi të therandasit, duke shënuar 27 pikë, i ndihmuar nga Valon Bunjaku me 15, ndërsa të Benfica Jose Barbosa e Terrell Carter, secili shënuan n nga 15 pikë, të ndihmuar nga Betinho Gomes me 12 e Tomas Barroso me 12 pikë. Ylli tani vazhdon në FIBA Europe Cup.

Golden Eagle Ylli – Benfica 67:92 
Golden Eagle Ylli: Bashir Ahmed 27, Bunjaku 15, Harris 9, Pepaj 2, Shirko 10, Armstead, Imeri, Morina, Sejfiç 4 dhe Shala.
Benfica: Barbosa 15, Barroso 12, Ben Romdhane, Carter 15, Ellisor 9, Gameiro 3, Almeida 8, Broussard 5  Douglas 9, Gomes 12, Silva dhe Zubes 4.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat