Orlando dhe Boston “buzëqeshin

Basketboll

Orlando dhe Boston “buzëqeshin

Më: 22 mars 2023 Në ora: 11:27
Pamje nga një ndeshje e Orlandos

Në natën e NBA , Magic i Paolo Banchero buzëqeshi , teksa iu afrua triple double-it duke shënuar 18 pikë, 9 kërcime dhe 8 asistime në fitoren 122-112 të Orlandos ndaj Uashingtonit. Bostoni është gjithashtu i buzëqeshur , duke dominuar Sacramenton në shtëpi 132-109, ndërsa Clippers janë mposhtur nga Oklahoma City Thunder me rezultatin 101-100. Cleveland mposht Brooklyn 115-109, Atlanta dhe Pelicans mposhtin Detroitin (129-107) dhe San Antonio (119-84).

Banchero dhe Magic kthehen në fitoren 122-112 ndaj Uashingtonit, i cili tani rrezikon realisht të përfundojë sezonin. Golashënuesi më i mirë i skuadrës është Harris, me Franz Wagner në 20 dhe, në përgjithësi, shtatë lojtarë dyshifrorë.

Për Wizards, që paguajnë 35-24 në çerekun e fundit, nuk mjaftojnë 30-të pikët e Porzingis, 16-të e Beal-it dhe double-double-i i Avdijes (15 me 10 kërcime).

Nokauti i tretë radhazi për Uashingtonin.

Sfida më interesante e natës shkon ndaj Bostonit, i cili imponohet 132-109 në shtëpinë e Sacramento-s, i cili nuk arrin të kap vendin e dytë të Memphis dhe mbledh nokautin e dytë radhazi. Mbretërit qëndrojnë në lojë deri në intervalin e gjatë, me Celtics ende përpara 60-54, më pas mjafton 72-55 e pjesës së dytë që mysafirët të zgjasin dhe të sjellin në shtëpi një fitore të rëndësishme për luftën për majën.

Sukses themelor në çelësin play-in/playoff për OKC, i cili fiton 101-100 në Los Angeles kundër Clippers dhe mbetet plotësisht në garë për një vend në sezonin e ardhshëm. 31 pikët e Shai Gilgeous-Alexander ishin vendimtare në një sfidë të balancuar, e cila i sheh Thunder në avantazh 56-51 në mes të ndeshjes dhe më pas dominojnë me një masë falë kanadezit. Nuk mjaftojnë 21 pikët e Kawhi Leonard-it, 18-të e Paul George-it, i cili më pas del jashtë për shkak të lëndimit dhe 15-të e Westbrook-ut.

Fiton edhe Cleveland, i cili imponon 115-109 në shtëpi në Brooklyn, duke i afruar kështu sigurinë matematikore të një vendi në play-off. Cavs dominojnë fazën qendrore të ndeshjes (71-48 duke shtuar periodën e dytë dhe të tretë), por në finale rrezikojnë të rikthejnë në lojë koshat, të cilët me 31-21 të çerekut të fundit përpiqen të kompletojnë kthimin. Përcaktues janë 31 pikët e Donovan Mitchell për mysafirët. Cleveland konsolidon vendin e katërt me një rekord 46-28, ndërsa tani Nets, në nokautin e katërt radhazi, rrezikojnë të heqin dorë nga pozicioni i gjashtë ndaj Heat, në 39-34 ndaj Brooklyn-it 39-33.

Atlanta mposht Detroitin 129-107 dhe mbyll diferencën në vendin e gjashtë në Lindje, i cili megjithatë është ende tre ndeshje larg. Nokauti i katërt radhazi për Detroitin, i cili konfirmohet si skuadra me rekordin më të keq në të gjithë NBA (16-57) dhe është një hap larg certifikimit të vendit të fundit në Lindje.

Pelicans mposhtin San Antonio 119-84 në një ndeshje që ishte vendosur tashmë në intervalin e gjatë, kur vendësit ishin në avantazh 66-49, por 55 -45 e pjesës së dytë shërben për ta bërë edhe më të bujshëm rezultatin.

Ingram është shënuesi më i mirë me 32 pikë dhe 10/16 gjuajtje dhe është perfekt nga harku (2/2) dhe gjuajtjet e lira (10/10), ndërsa Valanciunas mbyll në double-double me 19 pikë dhe 15 kërcime.

Nga ana tjetër, 20 pikët e Mamukelashvilit nuk i mjaftojnë Spurs-it, gjithmonë të parafundit në Perëndim me rekordin 19-53. Në 35-37, megjithatë, janë Pelicans, të cilët me një ndeshje më pak se Minesota (36-37) janë në garë për play-in.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat