Vdes trajneri që dha shumë për Kosovën

Basketboll

Vdes trajneri që dha shumë për Kosovën

Më: 21 maj 2024 Në ora: 11:03
Sherifi e Fetahu

Ka ndërruar jetë trajneri që dha shumë për sportin e Kosovës, Ergin Sherifi.

Kryetari i Federatës së Basketbollit të Kosovës, Arben Fetahu, është i tronditur me lajmin për ikjen në amshim të ish trajnerit të Dritës së Gjilanit. 

"Me pikëllim të thellë kemi pranuar lajmin për ndarjen nga jeta të Ergin Sherifit.

Vdekja e tij është e rëndë për komunitetin e basketbollit, ku ai shërbeu me dekada të tëra.

Sherifi ka qenë basketbollist i Dritës nga viti 1975 deri në vitin 1982.

Më pas në kohët e vështira ishte edhe gjyqtar nga viti 1986 deri më 1990 dhe njihej si një gjyqtar me respekt të jashtëzakonshëm.

Po ashtu ishte edhe trajner i basketbollit, nga viti 1991 deri më 1998, kurse në edicionin 1996-97, e kishte shpallur Dritën kampion të Kosovës.

Ergini pasluftës rikthehet sërish si gjyqtar në basketbollin e Kosovës, nga 1999 deri më 2014, kurse më pas ishte vëzhgues.

Për kontributin e tij, FBK e kishte nderuar me mirënjohje.

Në emrin tim personal dhe të Federatës së Basketbollit të Kosovës dua të shpreh ngushëllimet më të sinqerta për familjen Sherifi dhe gjithë komunitetin e basketbollit", shpreh ngushëllime Arben Fetahu.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat