Pushka e Prekazit në kërkim të lirisë së Kosovës

Diaspora

Pushka e Prekazit në kërkim të lirisë së Kosovës

Nga: Skënder Karaçica Më: 22 janar 2022 Në ora: 22:43
Shaban Jashari

Kullën e Shaban Jasharit në Prekaz të Drenicës, më 22 janar 1998 e sulmuan herët në mëngjes forcat serbe më tërë arsenalin e armatimit.

Pas këtij sulmi serb kundër familjes Jashari,morëm udhë në orët e mbrëmjes me Avdyl Jashari dhe arsimtarin Latif Sallahu për në Prekaz për të vizituar kryefamiljarin Shaban Jashari.

Në dyert e odës na pritën disa burra të lagjes Jashari të Prekazit dhe hymë brenda, duke u përshëndetur sipas traditës së odës shqiptare në Drenicë.

Shaban Jashari që shihej në fytyrë se kishte mbetur pa gjumë dhe i lodhur nga krismat e pushkëve, në mbrojtje të pragut të shtëpisë dhe siç thoshte të tokës së vet në Drenicë,na dëshiroj mirë se keni ardhur...!

Arsimtari Latif Sallahu me aparatin e tij i bëri disa fofografi në odën e Shaban Jasharit në Prekaz të Drenicës, ndërsa plaku me plis të bardhë sikur në fytyrën e tij lexohej tërë historia e përgjakur e Drenicës në luftë më Serbinë e krajlave dhe të kohës së Rankoviqit dhe të kryekriminelit Sllobodan Millosheviq.

Në këtë takim në odën e Prekazit,plaku me plis të bardhë dhe i lodhur nga krismat e pushkëve më forcat paramiltare të Serbisë, duke i fshirë djersët e ballit, nisi e tha zëshëm:

- Hasmi serb erdhi e na sulmoi në shtëpinë dhe në pragun e tokës tonë në Drenicë.Ne ia kthyem pushkën bashkë me nipin tim të vogël, që në orën e zjarreve të krismave të pushkëve, erdhi afër meje dhe më ndihmoj me fishekët e pushkës time,ishin këto rrëfimet e Shaban Jasharit para burrave në odën e Prekazit.

Dikush e mori fjalën dhe në odë folën edhe burrat tjerë që,në këto çaste të luftës së familjes Jashari me forcat e Serbisë kishin ardhur për të qëndruar në krah të burrit të Drenicës, Shaban Jashari me familjen e tij.

Për fund e kam parë se si Shaban Jashari me familje ishte bërë gati që në çdo moment të bëjë ballë hasmit të Serbisë dhe,për një çast ai foli edhe një herë:

- Nuk e kemi ndërmend që të lëshojmë pragun e shtëpisë dhe tokën tonë, ishte porosia e Shaban Jasharit në odën e tij në Prekaz dhe si kushtrim i Drenicës, bëhuni gati të luftojmë bashkë për lirinë e Kosovës...!

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat