Dhunoi për vdekje të birin 2 vjeç, arrestohet shqiptarja në Spanjë

Diaspora

Dhunoi për vdekje të birin 2 vjeç, arrestohet shqiptarja në Spanjë

Më: 16 qershor 2022 Në ora: 18:35
Hatixhe Kamxhiu

Një shqiptare 32-vjeçare vrau fëmijën e saj 2-vjeçar dhe ushtroi dhunë mbi binjakun e tij disa ditë më parë në Spanjë.

Mediet spanjolle e kanë identifikuar si Hatixhe Kamxhiu.

Fillimisht çështja u trajtua si një aksident, por duke parë se lëndimet nuk përputheshin me versionin e nënës, u konsiderua si vdekje e shkaktuar nga dhuna.

Nëna e fëmijës tashmë ndodhet në burg, e akuzuar për vrasjen e njërit prej fëmijëve të saj dhe plagosjen e binjakut tjetër.

Nëna 32-vjeçare ka deklaruar fillimisht se fëmija ishte rrëzuar nga një karrige e lartë, raportojnë mediat lokale në Spanjë.

Fillimisht fqinjët kanë shprehur keqardhje për nënën shqiptare, pasi menduan se njëri nga fëmijët e saj kishte pësuar një aksident fatal.

Hatixhe Kamxhiu ka telefonuar urgjencën më 11 qershor për të lajmëruar aksidentin, teksa ishte vetëm me fëmijët në shtëpinë e saj.

Por, mjekët vërtetuan se 2-vjeçari kishte vdekur për shkak të arrestit kardiorespirator. Ndërsa vëllai i tij binjak, kishte disa shenja që dëshmonin keqtrajtimin e nënës.

Hatixhe nuk kishte precedent penal, por më parë kishte humbur kujdestarinë e të miturve për shkak të varësisë nga droga.

Fqinjët e tregojnë atë një grua të vetmuar me pak miq.

“Ajo ishte gjithmonë shumë nervoze duke qortuar fëmijët e saj për gjithçka,” thotë një fqinj.

Shumë banorë dyshonin se diçka nuk shkonte sepse “ajo u bërtiste gjithmonë fëmijëve”, megjithëse nuk e imagjinonin përfundimin. Në një rast madje, një prej fqinjëve kishte vënë re se dy fëmijët kishin shenja kafshimi.

Nëna është justifikuar duke thënë se kanë kafshuar njëri-tjetrin. Madje, ka dëshmi që tregojnë se si motra e madhe u kishte thënë se Hatixheja flinte gjithmonë me të njëjtin binjak, pasi ishte “i preferuari i saj”.

Nëna e binjakëve kishte pasur disa marrëdhënie sentimentale që kur mbërriti në qytet dhe nga sa përshkruajnë fqinjët, “askush nuk e di se kush është babai i dy fëmijëve”.

Hatixhe ka gjithashtu një vajzë 9 vjeçe, e cila, sipas fqinjëve, jeton me gjyshërit nga babai.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat