Të gjithë në mbrojtje dhe mbështetje të Kushtetuës së Republikës së Kosovës

Diaspora

Të gjithë në mbrojtje dhe mbështetje të Kushtetuës së Republikës së Kosovës

Më: 31 janar 2023 Në ora: 08:33
Foto ilustrim

Mërgata Shqiptare në Botë më Seli më Nju-Jork në mbledhjen e mbajur më datë 30 Janar 2023 merr këtë:

V E N D I M

Mërgata Shqiptare në Botë më seli në Nju-Jork, në mbledhjen e vetë të mbajtur me datë 30 Janar 2023, duke u mbeshtetur në situatën aktuale politike në Kosovë, lidhur më presionet ndërkombëtare për formimin e Asociacioneve të Komunave më shumicë serbe një etnike, konsideron se presionet ndërkombëtare për themelimin e komunave një etnike serbe në Shtetin e Kosovës, është në kundërshtim të plotë më Aktin më të lartë të shtetit të Kosovës

KUSHTETUTËN E REUBLIKËS SË KOSOVËS.

Kjo do të thotë, shtet mbi shtet, ose shtet brenda shtetit.

Për këtë, Mërgata Shqiptare në Botë më seli në Nju-Jork, mbështet fuqishëm protestat gjithpopullore në Kosovë në mbrojtje të Kushtetutshmërisë që do të mbahën më 31 Janar 2023 në ora 12:00.

Pavarësisht presioneve ndërkombëtare për themlimin e Asociacionit në baza një etnike të pakicës serbe, jo vetëm se i mbeshtesim këto protesta të drejta, por edhe jemi kundër Asociacionit të komunave një etnike serbe në Republikën e Kosovës, në mbrojtje të Kushtetutshmërisë e cila në asnjë nen apo paragraf të saj nuk parasheh një gjë të tillë.

Dhe jo vetëm këtë rast, por në të gjitha rastet kërkojmë mbeshtetjen dhe mbrojtjen e Kushtetutës se Republikës së Kosovës pa as një kusht.

Ne i themi

JO

ASOCIACIONIT TË KOMUNAVE NJË ETNIKE NË REPUBLIKËN E KOSOVËS NË TERRITORIN E SAJ PA PËLQIMIN E POPULLIT SHUMICË SHQIPTARE dhe kurrsesi në asnjë mënyrë shkeljen e Kushtetutës se Republikës se Kosovës, pavarësisht presioneve antikushtetuese të faktorit ndërkombëtar.

Thërrasim protestuesit qe këtë shkelje të kushtetutës në asnjë mënyrë të mos e pranojnë dhe Asocoacionit të komunave në baza etnike t’i thuhet fuqishëm

JO.

Urojmë qe protestat të jenë dinjitoze dhe krejtësisht paqësore pa as edhe një ekses!

Mërgata Shqiptare në Botë më Seli në Nju-Jork është në mbështetje të fuqishme dhe është me Ju në mbrojtje të Kushtetutës se Republikës Kosovës.

Më fat dhe më këmbë të mbarë!

Për Mergatën Shqiptare në Botë

Kryesuesi

Nju-Jork datë 30 Janar 2023 Bahri Ramadani dv.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat