Vrasja e Nikulajt/ Caktohet data e vendimit për ekstradimin e Edmond Haxhisë dhe 4 britanikëve

Diaspora

Vrasja e Nikulajt/ Caktohet data e vendimit për ekstradimin e Edmond Haxhisë dhe 4 britanikëve

Më: 7 korrik 2024 Në ora: 21:31
Ilustrim

Në gjykatën e Londrës përfundoi shqyrtimi kërkesës së shtetit shqiptarë për të ekstraduar nga Britani e Madhe pesë persona të dyshuar se Prill 2023 u përfshinë në vrasjen e biznesmenit Ardian Nikulaj.

Tch e ndoqi online këtë seancë gjyqësore nga ku u vendos data 30 korrik për dhënien e vendimit. I kërkuari i drejtësisë shqiptare, Edmond Haxhia nën dyshimin se organizoi vrasjen e Ardian Nikulajt bashkë me pjesëtarët e grupit të vëzhgimit, Thomas Mithan dhe Steven Hunt u paraqitën në gjykatën e ekstradimeve nga burgu Wandsworth në Londër përmes video link.

Nuk preferoi të ishte në gjykatë përmes video link Harry Simpson. E bashkë-akuzuara si pjesë e grupit të vëzhgimit Harriet Bridgeman, nën masën e lirë me kusht, nuk ishte e nevojshme të paraqitej.

Të gjithë bashkë do të jenë prezent më 30 Korrik përballë kreut të gjykatës së ekstradimeve Senior District Judge Paul Goldspring, i cili do të lexojë vendim për këtë çështje të pa precedentë, ku shteti shqiptarë kërkon ekstradimin e katër shtetasve britanik bashkë me shqiptarin Edmond Haxhia.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat