5 rregullat për një vaginë të shëndetshme që çdo grua duhet t’i dijë - Bota Sot
5 rregullat për një vaginë të shëndetshme që çdo grua duhet t’i dijë

Këshilla mjekësore

5 rregullat për një vaginë të shëndetshme që çdo grua duhet t’i dijë

Më: 25 korrik 2019 Në ora: 07:11
ilustrim

Të gjitha gratë duhet të shqetësohen për shëndetin e tyre vaginal, por çfarë është një vaginë e shëndetshme? Kur vjen puna për t’u kujdesur atje poshtë, nuk ka asgjë për t’u ndjerë në siklet dhe mbajtja e vaginës në gjendje të mirë është vendimtare dhe diçka që çdo grua duhet ta ketë prioritet.

Përdorimi i prezervativëve, qoftë mashkull apo femër gjatë seksit, ndihmon për të mbrojtur kundër infeksioneve seksuale të transmetueshme si HIV, herpes gjenital, sifilis, gonorre, lythat gjenitale dhe klamidia. Disa nga këto si HIV dhe herpes genital nuk kanë shërim.

Vishni të brendshmet e duhura

Vagina juaj duhet të qëndrojë e pastër dhe e thatë dhe materiali dhe veshja që vishni mund të ndikojë në këtë. Disa lloje të pëlhurave dhe veshje të shtrënguara krijojnë lagështi me të cilat maja lulëzon. Kur vjen puna te zgjedhja e të brendëshmve, vagina juaj ka preferencë: pambuku.

Lubrifikanti është shoku juaj

Përdorimi i lubrifikimit mund të duket si një depresor për disa por vagina juaj do të iu falënderojë për të. Thatësia vaginale mund të ndikojë në ju nëse merrni medikamente të caktuara si antihistaminies.

Bëjeni testet e zakonshme

Pa marrë parasysh se sa pak ose aspak jeni aktiv seksualisht, është e rëndësishme që të testoheni sa herë që doktori juaj ju rekomandon. Infeksionet e transmetuara seksualisht nuk janë gjithmonë simptomatike dhe ju nuk mund ta kuptoni se keni një derisa të jetë tepër vonë.

Pastrohuni pas çdo marrëdhënie seksuale

Para marrëdhënieve seksuale dhe pas kësaj, është jashtëzakonisht e rëndësishme të siguroheni që zonat tuaja gjenitale të partnerit tuaj të jenë të lara dhe të pastërta. Vaginat janë të prirua ndaj infeksineve kur vijnë në kontakt me lëngjet e tjera të trupit dhe lëkurën. Për këtë, ju duhet të lani vaginën dhe gishtërinjtë tuaj me ujë të thjeshtë për të mbajtur bakteret në kontroll.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...