Dieta që iu ndihmon të parandaloni kancerin, diabetin dhe iu bën të humbni peshë - Bota Sot
Dieta që iu ndihmon të parandaloni kancerin, diabetin dhe iu bën të humbni peshë

Këshilla mjekësore

Dieta që iu ndihmon të parandaloni kancerin, diabetin dhe iu bën të humbni peshë

Më: 1 shtator 2019 Në ora: 13:18
Foto ilustrim

Dieta ketogjene përqendrohet në konsumimin e yndyrnave të shëndetshme, proteinave dhe karburanteve të ulëta.   

Kjo lloj diete është 75% yndyrë, 20% proteina dhe 5% karbohidrate. Por këto numra mund të ndryshojnë, bazuar në rekomandimet e mjekut ose dietologut tuaj.

Qëllimi i një diete ketogjene është minimizimi i marrjes së sheqerit dhe karbohidrateve në mënyrë që trupi juaj të jetë në një gjendje metabolike të quajtur keto.

Kësisoj, përveç se arrin ta minimizojë rrezikun e diabetit, kjo lloj diete mund ta kurojë edhe kancerin, në bazë të një logjike të thjeshtë: Karbohidratet kthehen në glukozë, gjersa glukoza i ndihmon qelizave kancerogjene të lulëzojnë.

Dr Otto Warburg, një studiues gjerman, iu dha çmimi Nobel në 1931-ën për zbulimet e tij në lidhje me dallimet themelore midis qelizave të kancerit dhe qelizave të shëndetshme, si dhe zbulimit të dietës ketogjene.

Ndiqeni piramidën ushqimore që duhet përcjellë, në rast se iu nënshtroheni kësaj diete, në fotografinë e mëposhtme. 

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...