Mjete për të parandaluar ankthin dhe depresionin

Këshilla mjekësore

Mjete për të parandaluar ankthin dhe depresionin

Më: 9 gusht 2022 Në ora: 10:28
Foto ilustrim

Përqindja e të rriturve me simptoma të ankthit ose depresionit u rrit nga 36.4 në 41.5 përqind në SHBA midis gushtit 2020 dhe shkurtit 2021, me rritjen më të madhe midis të rriturve 18 deri në 29 vjeç, sipas CDC. Studiuesit vlerësojnë gjithashtu se rreth një në tre gra dhe një në pesë burra në vend kanë një episod të depresionit të madh deri në moshën 65-vjeçare.

Si të parandaloni që ankthi dhe depresioni të mos ndodhin në radhë të parë? Dhe, nëse keni pasur ankth dhe depresion në të kaluarën, si të parandaloni që ankthi dhe depresioni të rishfaqen?

Njihni shenjat tuaja paralajmëruese

Njihni trupin tuaj dhe jini të vetëdijshëm për ndjenjat tuaja fizike, të cilat mund të jenë shenja të hershme të ankthit dhe depresionit.

Dëgjoni atë që njerëzit thonë për ju

Disa njerëz nuk do të jenë të vetëdijshëm për shenjat e tyre pararendëse të ankthit dhe depresionit, por anëtarët e familjes ose miqtë do të jenë të vetëdijshëm.

Shikoni fotot tuaja të fundit

Kur shikoni fotot e fundit, a dukeni jashtëzakonisht të trishtuar dhe/ose të shqetësuar? Nëse po, reflektoni se çfarë mund të reagojë trupi juaj.

Shfryni emocionet e forta

Nëse keni stres në jetën tuaj, nëse jeni i zemëruar, i frustruar, i trishtuar ose keni një emocion tjetër të fortë, nxirreni atë duke folur me një mik, një anëtar të familjes ose një terapist.

Kthejeni negativin në pozitiv menjëherë për të shmangur qarqet vicioze

Sa më gjatë të ziej në mjerim, aq më e vështirë do të jetë të dalësh nga hendeku. Të gjithë do të stresohen në një moment të jetës së tyre. Ajo që i dallon njerëzit është mënyra se si reagojnë ndaj stresit. Shumë njerëz bëhen të pafuqishëm dhe humbasin kontrollin e jetës së tyre, gjë që sjell ankth ose depresion.

Flini

Fondacioni Kombëtar i Gjumit rekomandon që të rriturit të flenë nga 7 deri në 9 orë në natë. Ndihmon gjithashtu që të keni një rutinë të qëndrueshme: të shkoni në shtrat dhe të ngriheni në të njëjtën kohë çdo ditë.

Ushtrime të rregullta fizike

Dilni në ajër të hapur dhe bëni një shëtitje (ose çdo lloj ushtrimi tjetër fizik) çdo ditë për të paktën 30 minuta.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat