A është e mundur që humoristët të bien në depresion?

Këshilla mjekësore

A është e mundur që humoristët të bien në depresion?

Më: 30 dhjetor 2022 Në ora: 16:40
Foto ilustrim

Shumë prej nesh e kanë të vështirë të kuptojnë se një person i lumtur dhe qesharak, siç priremi të mendojmë për një humorist, mund të jetë në gjendje të humbasë vullnetin për të jetuar.

Depresioni ka një origjinë biologjike dhe organike, ndaj duhet trajtuar si çdo dëmtim tjetër i trupit. “Depresioni nuk është të jesh i trishtuar në jetën tënde kur diçka shkon keq. Depresioni është të jesh i trishtuar kur gjithçka në jetën tënde po shkon siç duhet ,” reflekton Kevin Breel.

Sindroma e kllounit të trishtuar

Ky dualitet për të cilin flet humoristi kanadez shfaqet brenda të gjithëve që vuajnë nga depresioni. Megjithatë, në rastin e një humoristi, mund të bëhet vërtet torturuese .

Sipas Álvaro Montoya, një psikiatër në Qendrën Mjekësore Imbanaco (Kolumbi), është për shkak se ata janë “më të ndjeshëm dhe, për rrjedhojë, në gjendje ta vendosin veten më lehtë në vendin e të tjerëve”. Në thelb, ideja është që humoristët janë më të depërtueshëm ndaj vuajtjeve.

Fuqia dhe statusi i një personi të suksesshëm mund të jetë një pengesë për të përmbushur çdo trajtim efektiv. Përveç kësaj, ekziston një vështirësi e shtuar për të kërkuar ndihmë psikologjike, pasi shumë njerëz e lidhin depresionin me dobësinë dhe nuk do të kërkojnë ndihmë.

Fenomeni që mund të shpjegojë pse disa humoristë bien në depresion njihet si paradoksi i kllounit të trishtuar. Është një term që nënkupton maskimin ose mosnjohjen e simptomave depresive përmes humorit ose simpatisë.

Pse disa humoristë bien në depresion?

Nuk është se humoristët janë më të prirur ndaj depresionit. Më tepër, duke pasur parasysh ndjeshmërinë dhe tiparet e personalitetit të tyre, ata priren të vuajnë më shumë nga këto lloj problemesh. Për më tepër, në rastin e humoristëve të suksesshëm, pozicionet e tyre nuk motivojnë apo lehtësojnë thirrjet për ndihmë .

“Si do t’i tregojnë problemet e tyre një njeriu të çuditshëm, nëse ai nuk do t’i zgjidhë ato?” shpjegon Gerardo Campo Cabal, Shef i Departamentit të Psikiatrisë në Universidad del Valle, në Kolumbi.

Së fundi, personi që vuan nga depresioni sigurisht që nuk ka nevojë të dëgjojë komente të tilla si “Tërhiqe veten” ose “Duhet të dalësh më shumë”. Depresioni është një sëmundje shumë paaftësie që bën që i sëmuri të izolohet në shtëpi, duke u ndjerë i shteruar nga energjia.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat