Një analizë gjaku zbulon nëse do rikthehet kanceri i vezoreve

Këshilla mjekësore

Një analizë gjaku zbulon nëse do rikthehet kanceri i vezoreve

Më: 17 prill 2023 Në ora: 17:28
Foto ilustrim

Një analizë e thjeshtë gjaku që mat ADN-në e kancerit të vezoreve të pranishme në gjak, ju lejon të kuptoni si reagon trupi ndaj terapisë dhe të parashikoni rrjedhën e sëmundjes, duke parashikuar diagnozën e çdo përsëritjeje për shumë muaj në krahasim me metodat standarde.

Në gjurmët e ADN-së

Testi i thjeshtë falë të cilit është e mundur të ndërpriten gjurmët e pranisë së ADN-së të tumorit malinj epitelial të vezores (i cili buron nga qelizat epiteliale që mbështjellin sipërfaqen e vezoreve) u zhvillua nga studiuesit e Departamentit të Onkologjisë të Institutit të Kërkimeve Farmakologjike Mario Negri të udhëhequr nga Maurizio D’Incalci në bashkëpunim me mjekët e spitalit San Gerardo në Monza (Universiteti i Milanit Bicocca), me studiuesit e Universitetit të Padovës dhe me kolegë nga Shkolla Mjekësore e Harvardit në Boston (Shtetet e Bashkuara). Studimi u botua së fundmi në revistën amerikane Research Clinical Cancer.

Tre lloje të kancerit të vezoreve

Kanceri malinj i vezoreve mund të jetë i tre llojeve: epitelial, germinal dhe stromal. Tumoret epiteliale vijnë nga qelizat epiteliale që mbështjellin sipërfaqen e vezoreve dhe përbëjnë më shumë se 90% të neoplazive malinje të vezoreve.

Tumoret e qelizave germinale e kanë origjinën nga qelizat embrionale, pra nga ato që japin vezë, dhe përfaqësojnë rreth 5% të neoplazmave malinje të vezoreve, ndërsa tumoret stromale e kanë origjinën nga stroma gonadale, ose nga indi mbështetës i vezores.

Metoda jo invazive dhe më e ndjeshme

“Tumori malinj epitelial i vezores – shpjegon D’Incalci – është një patologji shumë komplekse e karakterizuar nga një paqëndrueshmëri e fortë e gjenomit të saj. Deri më sot, ka shumë informacion për karakteristikat molekulare të sëmundjes në fillimin e saj, ndërsa ne dimë pak ose asgjë për veçoritë në kohën e rikthimit, kur ajo bëhet rezistente progresive ndaj terapisë së ilaçeve. Biopsia e lëngshme e bazuar në matjen e ADN-së së tumorit që qarkullon në gjak na lejon të ndjekim rrjedhën e sëmundjes dhe përgjigjen ndaj terapive”. Testi i ri, i zhvilluar falë zhvillimit të teknologjive të reja për sekuencën e ADN-së dhe përdorimin e algoritmeve të sofistikuar të analizave bioinformatike, si dhe aspak invaziv, lejon parashikimin e diagnozës së rikthimit për shumë muaj krahasuar me metodat standarde të përdorura deri më sot.

Diagnostifikimi i hershëm

Më në fund, me këtë metodë do të jetë gjithashtu e mundur të bëhet diagnostikimi i hershëm i tumorit malinj epitelial të vezores dhe të vendoset nëse do t’i nënshtrohet ose jo terapisë mjekësore.

Kanceri i vezoreve është i vështirë të identifikohet herët, sepse nuk ka simptoma në fazat e hershme. Sipas disa studimeve që janë shfaqur në revistat mjekësore vitet e fundit ekzistojnë tri simptoma që gratë duhet të kenë parasysh pasi janë tregues të mundshëm të hershëm të pranisë së kancerit të vezoreve: bark i fryrë, thithja e tepërt dhe e përsëritur e ajrit dhe nevoja e shpeshtë për të urinuar.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat