Ky produkt natyral nga pemët dhe perimet mund ta ngadalësojë plakjen - Bota Sot
Ky produkt natyral nga pemët dhe perimet mund ta ngadalësojë plakjen

Këshilla mjekësore

E premte, 19 tetor 2018

Ky produkt natyral nga pemët dhe perimet mund ta ngadalësojë plakjen

Më: 8 tetor 2018 Në ora: 06:02
Fisetin

Hulumtuesit kanë identifikuar një produkt natyral të gjetur në fruta dhe perime, fisetin, i cili mund të ndihmojnë plakjen e ngadalshme, sipas një studimi të bërë në minjë.

Shkencëtarët u mbështetën në hulumtime që treguan se ishte e mundur të zvogëlohej barra e qelizave të dëmtuara, të quajtura qeliza të qarta që zgjasin jetëgjatësinë dhe të përmirësojnë shëndetin, transmeton Klan Kosova.

Në gjetjet e tyre ata thanë se fisetin mund të zvogëlojë numrin e qelizave të dëmtuara në trup, ky produkt gjendet në luleshtrydhe, mollë, hurmë, qepë dhe tranguj.

“Këto rezultate sugjerojnë se ne mund të zgjasim periudhën e shëndetit, madje edhe deri në fund të jetës”, tha Dr. Paul D. Robbins, një anëtar i fakultetit të Shkollës Mjekësore në Universitetin e Minesotës.

Por ka ende shumë pyetje për t’u trajtuar, duke përfshirë edhe dozën e duhur që ende nuk dihet.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test