U nda nga jeta Wolfgang Petersen, regjisori i klasikut të luftës “Das Boot”

Kultura

U nda nga jeta Wolfgang Petersen, regjisori i klasikut të luftës “Das Boot”

Më: 16 gusht 2022 Në ora: 23:35
Wolfgang Petersen

Regjisori gjerman Wolfgang Petersen ka ndërruar jetë në moshën 81-vjeçare nga kanceri në pankreas.

Petersen vdiq më 12 gusht në shtëpinë e tij në Brentwood, Kaliforni, në krahët e gruas së tij, Marie Antoinette, raporton Deadline.

Ai e filloi karrierën e tij në vitet '60 në Gjermani dhe klasiku i luftës së kultit "The Submarine" (Das Boot) i vitit 1981 i solli dy nominime për Oscar - për regji dhe skenar të përshtatur - dhe ia hapi dyert e Hollywood-it.

Ai shpejt u bë një nga regjisorët më të kërkuar të filmave aksion, me disa nga filmat e tij më të famshëm në In the Line of Fire (1993), Outbreak (1995), The Perfect Storm (2000), Troy (2004) dhe Poseidon (2006).

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat