Jo vetëm Kuriozitet: – Lahuta e lashtë shqiptare u ngjit në një skenë koncertale në vitin 1940 në Tiranë

Kultura

Jo vetëm Kuriozitet: – Lahuta e lashtë shqiptare u ngjit në një skenë koncertale në vitin 1940 në Tiranë

Nga: Jaho Brahaj Më: 28 shtator 2022 Në ora: 16:10
Foto: Lahutari Gjergj Pllumbi

Lahuta e lashtë shqiptare u ngjitë në një skenë koncertale dhe teatrore me drita (ndriçim artificial) e mikrofon, shfaqje në skenë si pjesë e koncertit të organizuar më 12 prill 1940.

Pas mijëravjeçarëve që Lahuta me këngët e Kreshnikeve Kult e Hymn i popullit të etnisë Iliro-arbërore e në vazhdim me 1940, për herë të parë u ngjit në skenë koncerti.

Në sallën e Teatrit Kombëtar Tiranë (që u prish për tu rindërtuar) u shfaq për herë të parë në Skenë të organizuar publike, rapsodi Lahutar magjepsës Gjergj Pllumbi.

Sipas asaj që dimë është rasti i parë që Lahuta e lashtë shqiptare ngjitet në një shfaqje në skenë si pjesë e koncertit të organizuar.

Kush është Gjergj Pellumbi. Lindi në vitin 1902 në Theth, në lagjen Gjelaj. Deri më sot nga studiuesit e Folklorit dhe kryesisht të Epikës Shqiptare është vlerësuar si Lahutari (rapsodi) më i shquar i Ciklit të Kreshnikëve. Gjergj Pëllumbi pas vitit 1944 u detyrua të largohet në Mal të Zi për arsye të përndjekjes Politike, ku dhe vdiq. Të afërmit dhe familjarët ju internuan në internim. Ndër to edhe Lulashi njëvjeçar u internu në kampin famëkeq të Tepelenës.

Gjergj Pllumi është varrosur në Guci në token shqiptare tek Kisha e Dolit. Megjithëse në emigrim u varros në Tokë shqiptare, por larg vendlindjes.

Image
Fotoja origjinale e lahutarit Gjergj Pllumbi

 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat