Fjalori i madh drejtshkrimor me 300.000 faqe i Republikës së Kosovës

Kultura

Fjalori i madh drejtshkrimor me 300.000 faqe i Republikës së Kosovës

Më: 29 shtator 2022 Në ora: 18:24
Fjalori i madh drejtshkrimor me 300.000 faqe i Republikës së Kosovës

Rezultatet e punës në digjitalizimin e gjuhës shqipe, të udhëhequra nga z. Lulëzim Shishani e të përkrahura nga Qeveria e Kosovës, në këtë vit jubilar për gjuhën shqipe, nuk kanë të ndalur.

Ky fjalor i madh drejtshkrimor i gjuhës shqipe në formatin e printuar do të ketë:

Rreth 8000 faqe me dimensione 2 metra gjatësi e 1.2 metra gjerësi, me shkronja të madhësisë normale.

Mbi 100.000 zëra e 200.000 kuptime të fjalëve, mbi 9.000 folje, 59.000 emra, 35.000 mbiemra, mijëra sinonime e antonime.

Mbi 8 milionë forma fjalësh dhe rreth 4.5 milionë forma fjalësh të papërsëritshme.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat