​468 vjet më parë nisi rrugën fjala e shkruar shqip, “Meshari” i Gjon Buzukut

Kultura

​468 vjet më parë nisi rrugën fjala e shkruar shqip, “Meshari” i Gjon Buzukut

Më: 20 mars 2023 Në ora: 07:35
Foto ilustrim

Libri i parë në gjuhën shqipe, “Meshari i Gjon Buzukut”, nisi të shkruhej 468 vjet më parë, në 20 mars 1554 dhe përfundoi më 5 janar 1555.

Libri përbëhej nga 110 fletë por kopja e librit që ka arritur është e cunguar dhe i mungojnë 16 faqet e para dhe ndër to edhe kopertina me faqen kryesore.

Buzuku ishte prift katolik, famullitar i një kishe në Shqipërinë Veriore, jo aq larg nga vendi i botimit dhe një nga lëvruesit më të rëndësishëm të gjuhës shqipe.

Me veprën e vet ai konsolidoi një traditë të rëndësishme të të shkruarit të gjuhës shqip me alfabet latin.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat