Të lënduar e të arrestuar/ Eskalon protesta e opozitës në Maqedoni

Maqedonia

Të lënduar e të arrestuar/ Eskalon protesta e opozitës në Maqedoni

Më: 5 korrik 2022 Në ora: 23:44
Foto ilustrim nga vendi i ngjarjes

Sot ishte dita e tretë e protestës e organizuar nga opozita, si përgjigje kundër propozimit francez. Protesta filloi para qeverisë, për të vazhduar më pas në drejtim të Ministrisë së punëve të jashtme.

Aty edhe filloi të nxehet situata, pasi që protestuesit filluan që të gjuajnë sende të forta në drejtim të objektit të ministrisë. Njëkohësisht ata kërkonin dhe dorëheqjen e Bujar Osmanit.

Nga aty, protestuesit vazhduan në drejtim të parlamentit, aty ku situata u tensionu. Turma filloi të gjuaj gjëra të forta në drejtim të objektit të Parlamentit, duke thyer disa xhama. Gjendja u përkeqësua atëhere kur turma e rrëzoi barikadën metalike dhe filloi të konfrontohet me policinë.

Nga kjo përleshje, mbetën të lënduar disa policë, ndërsa u arrestuan disa protestues.

Më vonë policia e mori situatën nën kontrollë duke larguar protestuesit nga oborri i Parlamentit në drejtim të parkut përballë. Kujtojmë që kjo protestë ishte vazhdimësi e protestava të parapara nga opozita maqedonsa, si përgjigje ndja propozimit francez.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat