Ahmeti e jep lajmin për ndërtimin e 4 shkollave në Prishtinë

Prishtina

Ahmeti e jep lajmin për ndërtimin e 4 shkollave në Prishtinë

Më: 26 nëntor 2020 Në ora: 23:11
Shpend Ahmeti

Kryetari Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti ka bërë të ditur se nesër fillon faza e dytë dhe e fundit e prokurimit për ndërtimin e tri shkollave.

Në një postim në rrjetin social ‘Facebook’, ka thënë se gjashtë kompani janë para kualifikuar dje do të dorëzojnë ofertat deri me 27 janar.

Sipas tij, konferenca e parë e ofertimit do të mbahet me 15 dhjetor.

Po ashtu do të ndërtohen katër shkolla Lagjen Mat, Sofali, dhe Veternikë , dhe e katërta në Arbëri.

‘Këto shkolla janë të ndryshme nga krejt shkollat tjera në planifikimin e hapësirës. Do të ndërtohen nl Mat, Sofali dhe Veternik. E katërta në Arbëri te Komuna e re do të ndërtohet pasi të bëhet vlerësimi i rrezatimit nga bombardimet e rezervoareve të benzinës’, u shpreh Ahmeti.

Tutje, Ahmeti tha se është hera e parë në Kosovë që shkollat janë me sistemin PFI të bashkëpunimit më sektorin publik dhe privat në financim.

Postimi i tij:

Nesër fillon faza e dytë dhe e fundit e prokurimit për ndërtimin e tri shkollave (edhe një shtohet pas vlerësimit të rrezatimit) të reja.

6 kompani janë parakualifikuar dhe do ti dorëzojnë ofertat deri me 27 janar. Konferenca e para ofertimit mbahet me 15 dhjetor.

Këto shkolla janë të ndryshme nga krejt shkollat tjera në planifikimin e hapësirës. Do të ndërtohen nl Mat, Sofali dhe Veternik. E katërta në Arbëri te Komuna e re do të ndërtohet pasi të bëhet vlerësimi i rrezatimit nga bombardimet e rezervoareve të benzinës.

Hera e parë në Kosovë që shkollat me sistemin PFI të bashkëpunimit të sektorit publik dhe privat në financim.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat