Kush ishte Fatime Arifi Mustafa, Zonja e Parë e Prishtinës?

Prishtina

Kush ishte Fatime Arifi Mustafa, Zonja e Parë e Prishtinës?

Nga: G.B Më: 17 nëntor 2021 Në ora: 16:45
Fatime Arifi Mustafa, gruaja e Inxh.Nazmi Mustafës Kryetar i Komunës së Prishtinës nga viti 1972-1978

Fatime Arifi Mustafa, lindi në vitin 1934, në fshatin Babush të Komunës së Lipjanit. Ajo u martua me Nazmi Mustafën si 17 vjeçare.

Ajo tërë jetën ishte një grua e fortë e cila i qëndroi krah bashkëshortit në sfidat që e percollën gjatë gjithë karieres së gjatë, si minator në Trepçë, drejtor në ndërmarrjen “Ramiz Sadiku”, kryetar në Komunën e Prishtinës, etj.

Gjithashtu, ishte një nënë e përkushtuar, e cila punoi shumë në rritjen dhe edukimin e vajzave të saj, Burbuqes dhe Violetës. Më pas u përkujdes edhe për nipat e mbesat, madje edhe për stërnipat.

Znj. Arifi Mustafa ndërroi jetë në vitin 2014 në Prishtinë, e rrethuar nga më të dashurit e saj.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat