Reagon komuna e Prishtinës: Çezma e Xhamisë së Çarshisë nuk u rrënua, por është zhvendosur

Prishtina

Reagon komuna e Prishtinës: Çezma e Xhamisë së Çarshisë nuk u rrënua, por është zhvendosur

Më: 20 maj 2022 Në ora: 23:09
Foto ilustrim

Komuna e Prishtinës ka reaguar pas raportimeve se çezma e Xhamisë së Çarshisë është rrënuar.

Përmes një postimi në Facebook, komuna ka bërë të ditur se çezma e xhamisë është zhvendosur përkohësisht.

“Duke ju falënderuar për vigjilencën, ju njoftojmë se zhvendosja e çezmës së xhamisë është e përkohshme”, thuhet në reagimin e tyre.

“Projekti që është duke u implementuar ka pëlqim nga Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit – IKMM, e cila është kompetente për dhënien e pëlqimeve për ndërhyrje në asetet e trashëgimisë kulturore si dhe për përcjelljen e punimeve në to”.

“Komuna e Prishtinës është e përkushtuar që të ofrojë ekspertizën e vet si partner me këdo që ka për qëllim ruajtjen dhe promovimin e aseteve të trashëgimisë kulturore si e mirë e përbashkët”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat