Gashi tregon për problemet me të cilat po ballafaqohen zjarrfikësit në Prishtinë

Prishtina

Gashi tregon për problemet me të cilat po ballafaqohen zjarrfikësit në Prishtinë

Më: 22 korrik 2022 Në ora: 23:46
Malë Gashi

Ushtruesi i detyrës së komandantit të zjarrfikësve në Prishtinë, Malë Gashi ka treguar për problemet që kanë zjarrfikësit, njëkohësisht kapacitetet që kanë si brigadë.

Gashi theksoi se sa i përket stafit, janë më keq se vitet e kaluara. Ndërsa, probleme kanë edhe me automjetet.

“Kapacitetet nuk kanë ndryshuar shumë. Sa i përket bile personelit ne jemi ende më keq se vjet edhe se çdo vit që po kalohet, jemi edhe më keq se vitet që i kemi lënë pas. Pra njerëzit kanë dalë në pension, vendet nuk janë plotësuar me punëtorë të rinj, me zjarrfikësat e rinj. Ndërsa sa i përket automjeteve, ato automjete janë të vjetra, çdo vjet edhe ato po vjetërsohen”, tha ai.

Tutje, ai shtoi se po u duhet që vazhdimisht të investojnë në riparimin e automjeteve, për shkak të vjetërsisë së tyre.

“Kështu që po kemi shumë probleme edhe në mirëmbajtjen e tyre sepse dihet që në këto lloje të zjarreve fushore, malore, vendet ku u shkaktohen këto zjarre janë kodrinore, malore, vende nëpër ara…po shkaktojnë shumë probleme në mirëmbajtjen e tyre e që na duhet vazhdimisht që të investojmë në riparimin e tyre për t’i bërë sado pak funksional për të intervenuar dhe për ‘tu ballafaquar me këto lloje të zjarrit”, tha ai.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat