Kursimi i rrymës e lë kryeqytetin pa dekorime të fundvitit?

Prishtina

Kursimi i rrymës e lë kryeqytetin pa dekorime të fundvitit?

Më: 12 nëntor 2022 Në ora: 19:49
Prishtinë

Ndryshe nga festat e kaluara të fundvitit, sivjet me qëllim të kursimit të energjisë elektrike ende nuk është vendosur nëse do të ketë dekorime në sheshin e Prishtinës.

Megjithëkëtë, Komuna ka ndarë 70.000 euro dhe është në komunikim me nivelin qendror për shqyrtimin e kësaj pike.

“Bazuar në Vendimin e Qeverise me nr.28/96 për Masat detyruese për kursim të energjisë – në masat detyruese të ndriçimit publik të këtij Vendimi pika 2 thuhet: ‘Të ndalohet i gjithë ndriçimi dekorativ në hapësira publike’”, thuhet në përgjigjen e Komunës për emisionin “Ju Flet Prishtina”.

E, marrë parasysh vitet e kaluara, sipas njohëses së çështjeve kulturore, Besa Luzha, dekorimet edhe bëjnë bashkë qytetarë nga mbarë vendi duke i bërë më të këndshme festat.

Se mund të gjendet zgjidhje alternative e thotë njohësi i çështjeve të energjisë, Vezir Rexhepi, megjithëse e konsideron të duhur idenë e kursimit. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat