Qytetarët kërkojnë rregullim të trafikut, më shumë parqe e gjelbërim

Prishtina

Qytetarët kërkojnë rregullim të trafikut, më shumë parqe e gjelbërim

Më: 1 janar 2023 Në ora: 21:36
Foto ilustrim

Qytetarët kërkojnë më shumë punë e përgjegjësi nga komunarët e Prishtinës, e sidomos në punën e rregullimit të komunikacionit. Në komunë zotohen se do të realizojnë shumë projekte gjatë vitit 2023. Opozitarët komunalë thonë se komuna po punon pa plan.

Rregullimi i komunikacionit është ndër kërkesat kryesore të qytetarëve të Prishtinës për vitin 2023. Ata vlerësojnë se në kryeqytet janë bërë pak punë dhe se duhet bërë më shumë.

E nga Komuna e Prishtinës thonë se investimet kapitale do të jenë fokusi kryesor për vitin 2023.

 “Viti 2023 do të jetë vit i rrugës A, i sallës multifunksionale sportive në Bernicë, i shumë investimeve tjera kapitale që pritën në qytet, kryesisht lirimi i hapësirave publike, ndërtim i parqeve  do të ndërtohen shkollat mos të harroj me përmend është shumë më rendësi”, thotë Alban Zogaj, nënkryetar i Prishtinës

Opozita ka shumë kritika për punën e udhëheqjes komunale.

 “Ne si opozitë akoma nuk e kemi parë një plan të punës së kryetarit Rama për vitin 2022. Megjithatë është koha e fundit që të fillohet me lidhjet në mes të lagjeve të cilat i ka paraparë, me unazën, me rrugën A me projektet kapitale të cilat kishin me liruar Prishtinën pak nga përditshmëria  e tollovia në të cilën ekziston”, thotë Gëzim Sveçla nga Vetëvendosje.

 “Nëse kriter të krahasimit e marrim punën e kryetarëve të komunave të tjera dhe bazë të vlerësimin e marrim realizimin e projekteve të paraplanifikuara kryetari Rama është nën dyfishin e mesatares të një kryetari mesatar të një komune në Kosovë”, tha Endrit Zabërgja, Nisma Socialdemokrate.

“Ne nëse e vlerësojmë vitin e parë është zhgjenjyese për qytetarët e Prishtinës sepse kemi vetëm fjalë e shumë pak punë në këtë rast kemi të bëjmë me veprime të cilat rrezikohet qytetari i Prishtinës, duke bërë projekte të pa menduara mirë bllokim të infrastrukturës në këtë rast të qarkullimit”, tha Gezim Mehmeti nga AKR.

Ndryshe, komuna e Prishtinës ka miratuar buxhetin për vitin 2023, në vlerë prej 105 milionë eurosh.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat