Në Prishtinë përkujtohet jeta dhe vepra e albanologut kroat, Milan Sufflay

Prishtina

Në Prishtinë përkujtohet jeta dhe vepra e albanologut kroat, Milan Sufflay

Më: 19 shkurt 2024 Në ora: 13:25
Foto nga vendi i ngjarjes

Instituti për Siguri, Media dhe Arsim ka ndezur qirinj në sheshin Nënë Tereza në Prishtinë, në nderim të historianit e albanologut kroat, Milan Sufflay (1879-1931). Ky përkujtim u bë në përvjetorin e vdekjes së tij nga regjimi i Mbretërisë së Jugosllavisë.

Agim Rexhepi nga kjo organizatë tha se Milan Sufflay është një personalitet shumë i fuqishëm kroat, diplomat, shkencëtar, një filozof, një njeri që ka punuar shumë për interesat nacionale.

Ai theksoi se Sufflay, si themelues i albanologjisë së shqiptarëve, ka punuar shumë edhe për çështjen shqiptare.

‘’Në atë kohë kur kombi jonë ka qenë me numër të vogël të njerëzve te shkolluar ky ka qenë doktor i shkencës dhe ka bërë shumë për ne. Ky është qëllimi dhe arsyeja pse ne e zhvillojmë sot këtë dhe e dyta është vdekja e këtij personaliteti. Sot është viti i 93-të i vdekjes së tij. Këtë personalitet e kanë vrarë serbët, e kane vrarë sepse ishte një patriot i madh dhe themelues i albanologjisë së kombit shqiptar. E veçanta e këtij aktiviteti është që të gjitha këto fotografi do t’ua dhurojmë shkollave në nivel të Kosovës’’, ka thënë ai.

Sufflay ishte dekoruar nga presidentja e Kosovës Vjosa Osmani me medalje presidenciale dhe në Shqipëri me çmimin “Naim Frashëri”.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat