Rreziku që vjen nga ndërtimet, eksperti: Kaq shumë leje dyshime për para të pista

Shqipëria

Rreziku që vjen nga ndërtimet, eksperti: Kaq shumë leje dyshime për para të pista

Më: 27 shkurt 2021 Në ora: 16:23
Pano Soko

Ndërtimi ishte i vetmi sektor që i cili jo vetëm nuk u prek nga kriza e pandemisë së koronavirusit, por njohu rritje të fortë.

Për ekspertin Pano Soko një shqetësim mbetet burimi i financimit të këtij sektori.

“Dalim te paraja e pistë e cila duket sikur ka gjetur këtu shtratin prej puple.”

Sipas tij qarkullimi i parasë së pistë është një kambanë alarmi që bie prej kohësh.

“Sektori i ndërtimit ka funksionuar në mënyrë të mrekullueshme. Nuk pati asnjë mungesë financimi.”

Referuar të dhënave të INSTAT kryeqyteti ka miratuar më shumë se 1 milionë metër katrorë sipërfaqe për ndërtesa të reja, por ndërkohë që ato shtohen çmimi vijon të rritet dhe të jetë i papërballueshëm për qytetarët.

“Tirana po kthehet e pa përballueshme për njerëzit e ndershëm dhe për paratë e punës se këtu o futen paratë e pista.”

Soko thekson se sektori i ndërtimit është futur aktualisht në një flluskë e cila rrezikon të plasë duke u shoqëruar me tre rreziqe.

“Deformohet tregu, do të bëjë që çmimet e shtëpive të bien në mënyrë dramatike dhe do të ndikojë te bankat, ku janë marrë kredi. Kredia është marrë e vlerësuar shumë më lartë dhe banka del zbuluar.”

Shqipëria konsiderohet vend problematik për sa i përket pastrimit të parave sidomos në sektorin e ndërtimit.

Raporti i Moneyval për vitin 2019 e riktheu Shqipërinë në listën gri të vendeve me nivel të lartë të riskut.

Mungesa e mekanizmave parandalues, efektivitetit dhe bashkëpunimit ndërinstitucional renditen ndër arsyet kryesore të përkeqësimit të situatës.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat