Arrestohen 33 aktivistë të VV-së në Shqipëri/ Akuza drejt Ramës: Politikan frikacak

Shqipëria

Arrestohen 33 aktivistë të VV-së në Shqipëri/ Akuza drejt Ramës: Politikan frikacak

Nga: D.RR Më: 11 prill 2021 Në ora: 18:47
Boiken Abazi

Kryetari i VV-së në Shqipëri, Boiken Abazi, ka lëshuar kritika të forta ndaj kryeministrit Edi Rama, për të cilin thotë se dha urdhër politik për arrestimin e 33 qytetarëve, mes tyre aktivistë të VV-së.

Abazi e quan Ramën si një politikan frikacak, i cili po përdorë policinë e shtetit për të këcënuar aktivistët e Lëvizjes Vetëvendosje.

Ata protestuan kundër një termocentrali që do t'ua ndalonte ujin e pijshëm qytetarëve në atë zonë.

Postimi i plotë:

33 qytetarë, mes tyre edhe shumë aktivistë të Lëvizjes VETËVENDOSJE!, po mbahen tani të arrestuar në Lezhë dhe Rrëshen me urdhër politik nga Edi Rama, sepse kanë mbrojtur sot bashkë me banorët e Mirditës lumin Thirrë nga shkatërrimi përmes HEC-eve. Rama, një politikan frikacak, po përdor policinë e shtetit për të kërcënuar aktivistët e Lëvizjes VETËVENDOSJE! në Lezhë dhe qytetarët. Anës lumenjve, nga Vjosa në Ishëm, Thirrë e Valbonë po farkëtohet një vetëdije e rezistencë qytetare që refuzon nënshtrimin. Kjo ia shton frikën regjimit që pushtetin nuk e synon me votë, por me dhunë. Mirëpo dhuna e regjimit as nuk na tremb, as nuk na zmbraps. Liri për të gjithë qytetarët e arrestuar!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat