Një vit nga Samiti Sofias/ Majlinda Bregu përkujton marrëveshjen mes vendeve

Shqipëria

Një vit nga Samiti Sofias/ Majlinda Bregu përkujton marrëveshjen mes vendeve

Më: 10 nëntor 2021 Në ora: 16:34
Majlinda Bregu

Sot një vit më parë, vendet e Ballkanit Perendimor, që nuk janë pjesë e Bashkimit Eropin ranë ndakort që të fuqizojnë lidhjen mes tyre në Samitin e Sofias që u mbajt në kuadër të procesit të Berlinit.

Liderët e shteteve u zotuan që të ndërtojnë një treg të përbashkët rajonal dhe po ashtu të miratojnë politikat e mjedisit.

Sekretarja e Përgjithshme e Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal Majlinda Bregu, ka përkujtuar përmes një postimi në rrjetet sociale marrëveshjen mes vendeve pjesëmarrëse.

“Rajoni ynë qëndron midis një shkëmbi dhe një deti të thellë blu. Por, askush nuk do të na japi një masterplan për të na ndihmuar që të bashkëpunojmë për atë cka është në interesin tonë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat