Omicron/ Financat shqiptare pritet të preken më pak se ato botërore

Shqipëria

Omicron/ Financat shqiptare pritet të preken më pak se ato botërore

Më: 7 dhjetor 2021 Në ora: 16:26
Foto ilustrim

Çdo variant i ri i koronavirusit ndikon negativisht ekonominë. E njëjta pritet të ndodhë edhe me mutacionin Omicron. Sipas Fondit Monetar Ndërkombëtar, rimëkëmbja e ekonomisë botërore pritet të ngadalësohet.

Për studiues të ekonomisë, ndikimi në ekonominë shqiptare do jetë më i vogël.

Megjithatë, ekspertët argumentojnë se rritja ekonomike do jetë ndjeshëm më poshtë se parashikimet që Ministria e Financave dhe Ekonomisë apo Banka e Shqipërisë kanë bërë.

Sipas FMN-së, përhapja e variantit të ri të virusit do ndikojë bursat ndërkombëtare, tregtinë si dhe sektorët e turizmit e prodhimit në përgjithësi, çka rrjedhimisht do të sillte frenim të rigjallërimit ekonomik.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat