“Bëhu gati”, përgjimet e trafikantëve: O zemra mos i tregoi mamit, sill avokatin se më kapën!

Shqipëria

“Bëhu gati”, përgjimet e trafikantëve: O zemra mos i tregoi mamit, sill avokatin se më kapën!

Më: 21 janar 2022 Në ora: 16:04
Foto ilustrim

Gjykata e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar sot ka lënë në burg 17 personat e arrestuar në Shqipëri në kuadër të grupit të strukturuar kriminal të trafikut të emigrantëve nga vendet e lindjes përmes Greqisë drejt Italisë me destinacion vendet e BE-së.

Mes personave që kanë lënë në burg është edhe një nga Egjipti, një nga Irani dhe një nga Turqia. Gazetari i “ABC” Ermal Vija ka siguruar dosjen e plotë të SPAK që çoi pas hekurave grupin kriminal. Në një nga episodet është dokumentuar bashkëpunimi i Fatjon Koçlarit në rolin e organizatorit me transportuesin Thoma Sako, i cili pas arrestimit kërkon avokat për të dalë nga qelia.

Përgjimet e grupit kriminal

24 Nëntor 2020
Biseda e emigrantit Naif Elhasen me transportuesin Thoma Sako
Emigranti i dërgon lokacionin ku ndodhet në kufirin mes Shqipërisë dhe Greqisë dhe i kërkon që të shkojë që ta marrë për një orë. “Jemi 5 veta” i thotë Elhasen, ndërsa Sako i përgjigjet “ok bro”.  Pazari ishte 200 euro nga kufiri me Greqinë në Tiranë dhe më pas në Mal të Zi, por sapo ka shkuar dhe e ka marrë, policia e ka kapur Sakon duke e arrestuar.

Por si ishte organizuar rrjeti dhe si u prangos transportuesi?

Nga hetimet e SPAK ka rezultuar se i gjithë grupi i trafikut drejtohej nga Fatjon Koçlari, ndërsa pjesë e bashkëpunimit si transportues i emigrantëve ishte Thoma Sako.

Pjesë nga përgjimi mes Thoma Sakos dhe Fatjon Koçlarit në 23 Nëntor 2020
Thoma Sako: O zemra
Fatjon Koçlari: Ej nga do në Kor (Korçë), apo në Gjr (Gjirokastër), 9 ke në Gj dhe 8 ke në Kor
Thoma Sako: Do iki në 9-shja
Fatjon Koçlari: Epo shiko andej hap sytë, se sikur…
Thoma Sako: Në ca ore
Fatjon Koçlari: Ja të them unë

Biseda e dytë
Fatjon Koçlari: Bëhu gati për nesër
Thoma Sako: Në ca ore?
Fatjon Koçlari: Po se di, në 9 paradite do të ikim në Gjirokastër
Thoma Sako: E mirë

Biseda e tretë në datë 24 Nëntor 2020
Fatjon Koçlari: Ca po bëni?
Në telefon flet partnerja e Fatjon Koçlarit: Hic ja po presim duke fol me atë në telefon, me ata të djeshmit, po nuk e hapin telefonin, ke një gjashtëshe tjetër.
Thoma Sako: Ku janë ata më thuaj vendin?
Fatjon Koçlari: Ja një minutë

Biseda e dytë datë 24 Nëntor 2020
Thoma Sako: Hë Krist në shtëpi jam po ha bukë
Fatjon Koçlari: Ok, se po vijmë ne aty, ke punë ti?
Thoma Sako: Jo, s’kam
Fatjon Koçlari: Ok, se po ashtu koha del të vesh e të vish
Thoma Sako: Se di pra, se nëse mbyllen në 8 nuk del, nëse mbyll në 10 del
Fatjon Koçlari: Ok, se jam fiks mua atje prandaj

Biseda e tretë datë 24 Nëntor 2020
Thoma Sako: Jam në ujë të ftohtë në Tepelenë, për 10  minuta në Gjirokastër
Fatjon Koçlari: Po na ngrive zemrën, hape telefonin të të nisim atë
Thoma Sako: Ja dhe pak të afrohem, ato kanë ardhur anës xhadës
Fatjon Koçlari: Po pra po presin
Thoma Sako: Shyqyr
Fatjon Koçlari: Hajt

Biseda e katërt datë 24 Nëntor 2020
Thoma Sako: Thuj të dalin shpejt, mu këtu jam
Partnerja e Fatjon Koçlarit: Thuaj Fajtonit, hajt

Biseda e pestë në datë 24 Nëntor 2020
Thoma Sako: Jam në polici, thoj babit ta mbaj fort mamin aty, mos ti tregojë për momentin, më dëgjo moj, mos ti tregojë për momentin.
Partnerja e Fatjon Koçlarit (Kristina): Qysh, më thoj noj gjë
Thoma Sako: Me gjithë Lencin dhe atë shokun tim, po thuj babit të vijë cikë këtuja, të gjejë noj avokat e noj gjë.

Dy ditë më parë një operacion i përbashkët i policisë shqiptare, italiane dhe greke, i shtrirë në të tre këto shtete, çoi në arrestimin e 47 personave, të dyshuar si anëtarë të një rrjeti kriminal që merrej me trafikimin e emigrantëve nga Lindja e Mesme drejt Italisë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat