Zgjedhjet në 6 bashki, KQZ rrëzon kërkesën e PD: Ja kur nis fushata

Shqipëria

Zgjedhjet në 6 bashki, KQZ rrëzon kërkesën e PD: Ja kur nis fushata

Më: 22 janar 2022 Në ora: 16:11
Ilirjan Celibashi

Partia Demokratike ka kërkuar më tepër kohë për bërjen e fushatës për zgjedhjet në 6 bashkitë e vendit, por një kërkesë e tillë është rrëzuar nga ana e Komisonit Qendror të Zgjedhjeve.

KQZ ka vendosur datën 19 shkurt, duke rrëzuar kërkesën e PD-së që të ajo të nisë më 7 shkurt.

Përfaqësuesi i PD në KQZ Indrit Sefa ka kërkuar që fushata të nisë më herët duke propozuar datën 7 shkurt, por kërkesa e tij është rrëzuar nga Komisioni Rregullator, i cili ka miratuar propozimin e Komisionerit Shtetëror të Zgjedhjeve Ilirjan Celibashi.

“Koha e lënë prej dy javësh, pra 13 duke konsideruar heshtjen zgjedhore, mendoj se është shumë e pakët për faktin e vetëm se ne kemi të gjithë mundësinë objektive për të realizuar një kohë më të gjatë të fushatës zgjedhore. Ne propozojmë datën 7 shkurt për të filluar fushatën. Një fushatë kaq e shkurtër zgjedhore s’do i vinte në ndihmë procesit. Data 7 shkurt do ishte më se e mjaftueshme për nisjen e fushatës zgjedhore dhe nuk shoh ndonjë pengesë në këtë pikë”, tha Indrit Sefa.

KQZ ndërkohë ka vendosur të njohë PD-në e përfaqësuar nga Lulzim Basha, duke mos njohur grupimin "Berisha".

Zgjedhjet do të zhvillohen në Shkodër, Dibër, Durrës, Vorë, Rrogozhinë dhe Lushnjë. Ndonëse në shumicën e tyre, këto bashki ishin prej shumë kohësh, pa një kryetar të zgjedhur, presidenti Meta priti vendimin e Gjykatës Kushtetuese për zgjedhjet e 30 qershorit 2019, për të dekretuar votimet e reja.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat