Zgjedhjet në Fier, deputeti i PD: Fluks anëtarësh, në votim dhe drejtues departamentesh që kanë qenë në Kuvendin e 18 dhjetorit

Shqipëria

Zgjedhjet në Fier, deputeti i PD: Fluks anëtarësh, në votim dhe drejtues departamentesh që kanë qenë në Kuvendin e 18 dhjetorit

Më: 10 prill 2022 Në ora: 12:06
Luan Baçi

Deputeti i PD, i deleguari për qarkun Fier Luan Baçi ka folur për procesin e votimit që po mbahet sot në Fier për kreun e degës.

Baçi tha se është një proces në vazhdimësi, si rezultat i Kuvendit të 11 dhjetorit. Ai theksoi se në votim ka pasur dhe disa drejtues departamentesh që kanë qenë në Kuvendin e 18 dhjetorit dhe se dega ka unitet.

“Tani kulmon me zgjedhjet e kryetarët të degëve, një risi sepse tashmë kryetarët e degëve zgjidhen me një anëtar, një votë. Ka një fluks anëtarësh të PD-së që vijnë për të votuar, megjithëse me pak vështirësi për shkak të motit, pjesëmarrja shumë e mirë. Procesi do vazhdojë deri në fund të ditës, deri sa të votojë dhe anëtari i fundit. Të dy kandidatët janë pjesë e strukturës aktive të PD-së. Ishin me dhjetëra kandidatët që mund të garonin.

Sot unë pashë që po vijnë këtu shumë anëtarë të PD-së, disa drejtues departamentesh që kanë qenë në Kuvendin e 18 dhjetorit, jo të 11 dhjetorit. Më është bërë qejfi shumë që i shikoj që po votojnë. Fieri ka pasur një veçanti, ka pasur një numër të vogël që kanë qenë skeptikë dhe sot janë këtu. Dega e Fierit është shumë e bashkuar. Në Mallakastër ishte e njëjta situatë, një pjesëmarrje e madhe. Pas vendimit të gjykatës ka pasur një frymë bashkëpunimi dhe anëtarësia është e sqaruar”,
tha Baçi.

Ai tha se njëherazi me votimet do të ketë dhe regjistrim të anëtarësisë për shkak të ndryshimeve të shpeshta nga situata e krijuar në PD.

“Në procesin e sotëm të votimit ka filluar dhe regjistrimi elektronik i çdo anëtari të PD-së. Në këto situata të pazakonta që kemi kaluar ka pasur një ndryshim të shpeshtë të listave të anëtarësisë të PD-së, ka lëvizje të shumta, ikje masive dhe pjesa dërrmuese janë anëtarë të PD-së që largohen nga vendi nga papunësia, nga pasiguria, nga padrejtësitë që bëhen. Sot bëjmë dhe regjistrimin e anëtarësisë dhe do kemi një databazë të sigurt dhe të saktë për numrin e anëtarësisë së PD-së”, tha deputeti i PD.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat